Ograniczenia dla taterników

Ograniczenia dla taterników ze względów przyrodniczych

We wschodniej ścianie Kościelca sokoły wędrowne postanowiły założyć gniazdo. To gatunek rzadki i cenny! – podkreśla Tatrzański Park Narodowy (TPN). Z tego właśnie powodu zostały zamknięte drogi wspinaczkowe i linie udostępnione dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego. Zamknięcie potrwa od 31 marca do 31 lipca. To jednak nie jedyne ograniczenia dla taterników, jakie zostały wprowadzone w ostatnich dniach przez TPN.

Ograniczenia dla taterników wprowadzone ze względu na sokoły i niedźwiedzie

Ograniczenia dla taterników

Jak zaznacza TPN, do końca lipca sokoli przychówek powinien już bezpiecznie opuścić gniazdo. Park narodowy podkreśla, że trzyma kciuki za sokoły i dziękuje za wsparcie swoich działań.

Jednocześnie TPN poinformował o zamknięciach w Dolinie Gąsienicowej, gdyż w sąsiedztwie szlaku pojawiła się niedźwiedzia rodzina. Stąd też, z powodów przyrodniczych, od 2 kwietnia wprowadzone zostało kolejne zamknięcie rejonu turystycznego w Tatrach. Po zimowym śnie obudziła się niedźwiedzica z dwoma tegorocznymi młodymi. Gawrują w bliskim sąsiedztwie szlaku, w masywie Małego Kościelca. To rejon uczęszczany przez turystów, co stwarza zagrożenie zarówno dla niedźwiedziej rodziny, jak i dla odwiedzających.

Ograniczenia dla taterników w newralgicznym czasie dla przyrody

Ograniczenia dla taterników

Wiosna to newralgiczny czas w przyrodzie, podkreślamy to co roku. Zwierzęta budzą się po zimie, poszukują pożywienia, zbierają siły, rozmnażają się, niektóre rodzą młode. Zwykle wiosna wita je trudnymi zimowymi warunkami, w górach w marcu i kwietniu zalega jeszcze sporo śniegu. Musimy podążać tym rytmem, wspierać je. Stąd dodatkowe, tymczasowe zamknięcia, które niekiedy pojawiają się o tej porze roku. Podjęliśmy tę decyzję o wyłączeniu tego rejonu, by zapewnić spokój niedźwiedziej mamie i jej maluchom, aby mogła je wykarmić, by się wzmocniły i przetrzymały najbliższe trudne tygodnie. Do czasu, aż podrosną i przeniosą się w inne miejsce – mówi Filip Zięba, specjalista od tatrzańskiej fauny, zastępca dyrektora TPN.

Ograniczenia dla taterników – zamknięte szlaki

Ograniczenia dla taterników

W związku z tym od 2 kwietnia 2021 r. do odwołania zamknięte zostały dla ruchu turystycznego, narciarskiego i dla taternictwa oraz narciarstwa ekstremalnego następujące szlaki turystyczne:

  1. Schronisko „Murowaniec” (Hala Gąsienicowa) – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat, w obu kierunkach (szlak niebieski);
  2. Czarny Staw Gąsienicowy – Mały Kościelec – Karb – Kościelec, w obu kierunkach (szlak czarny);
  3. Zielony Staw Gąsienicowy – Karb, w obu kierunkach (szlak niebieski);
  4. Czarny Staw Gąsienicowy – Skrajny Granat, w obu kierunkach (szlak żółty);
  5. Zmarzły Staw – Kozia Dolinka – Kozia Przełęcz, w obu kierunkach (szlak żółty);
  6. Kozia Dolinka – Zadni Granat, w obu kierunkach (szlak zielony);
  7. Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego, w obu kierunkach (szlak czarny).

Zamknięte są także drogi wspinaczkowe i linie udostępnione dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego w rejonie Doliny Gąsienicowej – w obrębie grani i leżących poniżej ścian, od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, wschodnie ściany Kościelców po Karb – podaje TPN.

Priorytetem ochrona przyrody

Przy okazji TPN przypomina, że priorytetem parku narodowego jest ochrona przyrody. Zdarza się, że z tego powodu czasami trzeba ustąpić dzikim mieszkańcom Tatr i ograniczyć dostępność niektórych rejonów. „Wierzymy, że ta decyzja przysłuży się przyrodzie. Dziękujemy za wsparcie naszych działań” – podsumowuje park narodowy.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Piotr Krzan (zdjęcie poglądowe), rys. 3 x TPN