O ważnym odkryciu w rzece Rawka poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego (UMWŁ). Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego znaleźli dwa niespotykane dotychczas w Polsce, nowe gatunki muchówek. Żyją one na terenie rezerwatu, który jest częścią Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Te niewielkie bezkręgowce stanowią istotną część ekosystemu Rawki – podkreślił UMWŁ.
Jak przebiegały badania?
To pierwsze zakrojone na tak szeroką skalę badania bezkręgowców bytujących na obszarze rzeki Rawki. Prowadzili je studenci Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego: Kamil Słomczyński i Tymoteusz Matera, pod kierunkiem prof. Mateusza Płóciennika. Odbyły się one wiosną i latem. Pływając po rzece, uczestnicy badań zbierali mech wodny, który porasta np. powalone drzewa. Następnie obserwowali go pod mikroskopem, poszukując żywych organizmów. W ten sposób odkryli dwa nowe gatunki muchówek. Dokładnie rzecz ujmując odkryli oni dwa nowe dla Polski gatunki larw muchówek z rodziny ochotkowatych. To niewielkie owady, które przypominają komary. Większą część życia spędzają w stadium larwalnym. Dorosłe osobniki mają jeden cel – rozmnożyć się i zadbać o przetrwanie gatunku.
fot. T. Matera, K. Słomczyński
– Są bardzo ważnym elementem ekosystemu wodnego, ponieważ stanowią pokarm dla wielu zwierząt wodnych. To bardzo zróżnicowana grupa – niektóre są drapieżne, inne żywią się martwą materią organiczną. Do wyodrębnienia nieodkrytych dotychczas w Polsce gatunków potrzebne były badania genetyczne – zaznaczył Tymoteusz Matera, student Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego i współautor pracy.
Nowe gatunki muchówek i kolejne badania w planach
Badania studentów Uniwersytetu Łódzkiego pozwolą rozwijać wiedzę na temat muchówek – podkreślił UMWŁ. Na ich podstawie można oszacować poziom bioróżnorodności w rzece Rawce i wykluczyć potencjalne zagrożenia dla całego ekosystemu.
– Muchówki są bardzo liczne. Łatwo więc pominąć nowe gatunki, szczególnie w tak specyficznym siedlisku, jakim są mchy wodne. Gatunki znalezione w mchu wodnym lubią szybko płynącą wodę i dobre natlenienie oraz małą ilość zawiesiny. Są bioindykatorami tego, że rzeka Rawka jest czysta i płynie w niej woda wysokiej jakości – powiedział Kamil Słomczyński, student Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego i współautor pracy.
Badacze z Uniwersytetu Łódzkiego opracowują kolejne publikacje dotyczące ekosystemu rzeki Rawki. W planach są też kolejne badania, mające pozwolić na lepsze poznanie bezkręgowców żyjących na terenie rezerwatu w Bolimowskim Parku Krajobrazowym.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. na otwarcie T. Matera