ochronią drzewa

Ochronią drzewa w Rybniku

Dzięki specjalnym matom, przydrożne drzewa rosnące wzdłuż ul. Kościuszki w Rybniku będą chronione przed solą drogową – informuje Urząd Miasta Rybnika (UM).

Jak zaznacza rybnicki magistrat, pracownicy tamtejszego Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) pilotażowo zastosowali ten proekologiczny system ochrony miejskich drzew na ul. Kościuszki, gdzie ochroną będą objęte 24 lipy kaukaskie.

W Rybniku ochronią drzewa przed solą

Lipy zostały posadzone w pasie drogowym ul. Kościuszki jesienią 2017 r. oraz wiosną 2018 r. Podjęte przez ZZM działania mają na celu szczególną ochronę młodych drzew, tak aby dać im maksymalne wsparcie w fazie aklimatyzacji i wzrostu w nowym miejscu – przekonuje UM.

Zamontowany system „ODSALAX” gwarantuje pochłonięcie do 93% soli, która dostałaby się z wodą i błotem pośniegowym w obręb systemu korzeniowego niszcząc go. Oczywistym jest, że tego rodzaju ochroną należałoby otoczyć wszystkie drzewa rosnące w pasach drogowych, niezależnie od ich wieku. W fazie doświadczeń i testów pozostają też rozwiązania umożliwiające ochronę nasadzeń niskich – zwłaszcza trawy nasadzonej w pasach drogowych. Na bieżąco monitorujemy nowości wprowadzane na rynek w tym zakresie – mówi Joanna Kotynia, dyrektor ZZM.

ochronią drzewa przed solą

Maty odsalające zastosowane w Rybniku oparte są na technologii aktywnej ochrony gleb i roślin przed szkodliwym działaniem soli drogowej. Kompletny produkt składa się z wielorazowej maty ochronnej wypełnionej absorbentem, którym są zrębki uzyskane ze zmielenia wierzby energetycznej. Zrębki te cechują się dużą zdolnością do wchłaniania i zatrzymywania wody. Są biodegradowalne oraz bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Technologia powstała w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej – Program Inteligentny Rozwój 2014-2020. Z tego rozwiązania korzystają już m.in. Warszawa, Kraków, Dobrodzień i Opole. Koszt przedsięwzięcia to 1870 zł.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Rybnika

fot. ZZM w Rybniku

 

reklama