Ochrona zieleni

Ochrona zieleni – warszawiacy oceniają pomysły

Konsultacje z mieszkańcami dotyczące rozjeżdżania trawników rozpoczęły się w czerwcu, a podczas lipcowych spotkań związanych z projektem pt. „Szanuj zieleń” warszawiacy wyłonili najciekawsze ich zdaniem pomysły.

Teraz mieszkańcy mogą ocenić najlepsze propozycje za pomocą internetowej ankiety – informuje Urząd m.st. Warszawy (UM).

Ochrona zieleni w Warszawie – pomysły wybrane w konsultacjach

W stolicy troszczymy się o to, by zieleń zdobiła miejską przestrzeń i była zawsze zadbana. Parki są jednym z ulubionych miejsc warszawiaków, gdzie chodzą na rodzinne spacery czy spotykają się ze znajomymi. Jednak, aby mieszkańcy mogli w pełni korzystać z uroków zielonej przestrzeni, musimy chronić te miejsca przed nielegalnym parkowaniem. Niestety, ciężkie samochody, które są pozostawiane na trawnikach, uszkadzają korzenie drzew i powodują liczne straty w roślinności. Słupki i barierki nie są wyłącznym rozwiązaniem tego problemu. Podczas ostatnich konsultacji społecznych poznaliśmy wiele pomysłów na praktyczne zabezpieczenie zielonych terenów stolicy. Ponieważ warszawiacy na co dzień korzystają z tych miejsc, ponownie oddajemy im głos. Teraz mogą wskazać w ankiecie, czy lepsze będą ustawione tabliczki, podniesione krawężniki, czy może uwagi, zawieszone na klamkach samochodów – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Jak podaje stołeczny magistrat, podczas spotkań ekspertów z mieszkańcami i przedstawicielami miejskich instytucji, zrodziło się ponad 20 różnych pomysłów; od kampanii edukacyjnych, przez lepsze wykorzystanie istniejących przepisów prawa, aż po fizyczne bariery mające chronić zieleń np. bale drzew czy płotki podtrzymujące pnącza roślin. Teraz, w ramach kolejnego etapu projektu „Szanuj Zieleń”, przyszedł czas na rozmowy z projektantami i konstruowanie prototypów – wskazuje UM. Jednak zanim rozpoczną się prace, mieszkańcy mają kolejną szansę wyrażenia swojego zdania. Konsultacje prowadzone są za pomocą ankiety elektronicznej, która obejmuje listę propozycji – można je obejrzeć i skomentować. Uwagi będą zbierane do 16 września br. Dodatkowo, osoby, które zechcą swoje uwagi przekazać osobiście, mogą przyjść do siedziby Fundacji „Stocznia” (pl. Zamkowy 10, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-17.00). Rozmowy będą prowadzone do 14 września br.

Przegłosowane pomysły na ochronę zieleni w praktyce

Niedługo, warszawiacy będą mieli okazję sprawdzić, czy przegłosowane pomysły są praktyczne i spełniają swoją funkcję. Pierwsze projekty pojawią się w mieście, w ramach testu, już za kilka tygodni. Ostatnim etapem programu „Szanuj zieleń” będzie wdrożenie nowych rozwiązań w celu ochrony warszawskich trawników, drzew i krzewów – przekonuje UM.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

rys. UM Warszawy

 

reklama