ochrona ptaków

Ochrona ptaków w Warszawie

Urząd m.st. Warszawy (UM) poinformował, że w Śródmieściu zawiśnie 250 budek lęgowych dla jerzyków i wróbli.

Stołeczny magistrat podkreśla, że ptaki pełnią ważną rolę, bowiem żywiąc się komarami i szkodnikami miejskiej zieleni, wspierają człowieka. Stąd też, w trosce o skrzydlate zwierzęta, mieszkańcy Warszawy uczą się, jak dbać o ich siedliska i chronić przed wyginięciem.

Ochrona ptaków – zawieszą budki lęgowe w Warszawie

Ochrona środowiska jest niezwykle ważna dla kondycji miasta. Gdy remontujemy warszawskie budynki musimy pamiętać o naturalnym cyklu życia ptaków. Często zamieszkują one szczeliny za rynnami, pod parapetami czy dachem. Nie każdy jest świadomy, że skrzydlate zwierzęta pomagają nam w walce z insektami. My także możemy im pomóc poprzez zimowe dokarmianie czy troskę o ich gniazda – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Jak zaznacza UM, nowe domki dla ptaków to realizacja tegorocznego projektu pn. „Chronimy jerzyki i wróble w Śródmieściu – skrzynki lęgowe” zaplanowanego w ramach budżetu partycypacyjnego. Zgodnie z założeniami projektu białe, sosnowe skrzynki zawisną na 27 budynkach w centrum Warszawy. Lokalizacje zostały wybrane przez specjalistów na podstawie przeprowadzonych badań ornitologicznych. Ich montaż zacznie się w najbliższych dniach. Do połowy grudnia zawiśnie łącznie 250 sztuk skrzynek.

Ptaki, zjadając owady, chronią ludzi przed komarami, meszkami i szkodnikami roślin. Pojedynczy jerzyk może schwytać dziennie około 20 000 latających owadów, a w ciągu sezonu lęgowego zjada ich około 2,5 miliona. Gatunek ten jest jednym ze sztandarowych miejskich ptaków – przez całe lato można obserwować go w pobliżu jego gniazd w budynkach i podczas żerowania wysoko na niebie. Mieszkańcy często mylą go z jaskółką – wskazuje UM.

Zarówno ptakom, jak i nietoperzom zagrażają w Warszawie remonty budynków, niszczące ich siedliska. Odpowiednie budki dla ptaków zapewniają schronienie i umożliwiają przetrwanie wielu gatunkom – podkreśla stołeczny magistrat.

Ochrona ptaków i nietoperzy – bezpłatne prelekcje

W tym roku warszawiacy korzystają z bezpłatnych prelekcji, na których poznają sposoby dbania o skrzydlate zwierzęta zamieszkujące budynki i tereny zieleni w stolicy. Cykl specjalistycznych szkoleń organizuje Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków w Warszawie. Uczestnicy dwugodzinnych lekcji poznają różne gatunki ptaków i nietoperzy, dowiadują się jak prawidłowo zaplanować prace remontowe budynków oraz jakie prawo obowiązuje w nadzorze przyrodniczym. Dodatkowo na warsztatach przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych, wykonawcy i urzędnicy mogą zgłębić swoją wiedzę na temat warunków przycinania drzew, koszenia trawników czy stosowania pestycydów – informuje UM.

Zależy nam, by mieszkańcy świadomie ocieplali swoje budynki i usuwali gałęzie drzew. Ważne, by zwierzęta mieszkające w Warszawie miały dobre warunki do życia i mogły się rozmnażać. Dzięki zrównoważonemu rozwojowi stolicy możemy się cieszyć różnorodnością fauny i flory – dodała Grażyna Sienkiewicz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy.

Edukacyjne zajęcia odbywają się m.in. w bibliotekach, urzędach dzielnic i szkołach. Projekt pn. „Przeprowadzenie działań edukacyjnych z zakresu ochrony zwierząt” współfinansuje m.st. Warszawa.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. ZGN Śródmieście

 

reklama