Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego (UMWŁ) poinformował o powstającej strategii dotyczącej ochrony przyrody parków krajobrazowych. Naukowcy zliczą wszystkie gatunki roślin i zwierząt występujące w parkach na terenie województwa. Na podstawie obserwacji zaproponują, jak ochronić tamtejszą przyrodę.
Charakterystyka parków krajobrazowych w Łódzkiem
Na opracowanie strategii Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył ponad 5 mln zł, z czego 4,3 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich. Parki krajobrazowe w województwie łódzkim zajmują łącznie powierzchnię 100 tys. hektarów.
W Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich rosną ponad 200-letnie dęby. Charakteryzują go również kolonie nietoperzy. Sulejowski Park okala najcenniejszy fragment dorzecza Pilicy z jej malowniczymi meandrami. Jego symbol to wieża klasztoru Cystersów w Sulejowie. W Przedborskim Parku Krajobrazowym znajduje się najwyższe wzniesienie województwa łódzkiego – Fajna Ryba. W Spalskim Parku odnotowano cztery gatunki małż i 42 gatunki ślimaków. Natomiast w Parku Bolimowskim można spotkać orlika pospolitego, marzankę wonną, mącznicę lekarską oraz jaskier kaszubski.
Inwentaryzacja elementem strategii ochrony parków krajobrazowych
Jak podał UMWŁ, w celu ochrony parków odbędzie się inwentaryzacja. Sprawdzone zostaną występujące w parkach gatunki roślin i zwierząt oraz jakie formy życia wykształciły się w miejscach dużej ingerencji człowieka, czyli na brzegach kamieniołomów, kopalni piasku czy żwirowni. Po przeprowadzonej inwentaryzacji powstanie plan ochrony każdego z parków.
– Gdzie kosić łąki, żeby zachować czarcikęsik Kluka, jak zapewnić motylowi modraszkowi potrzebnych roślin i mrówek, żeby mógł się rozmnażać, w jaki sposób chronić starorzecza – skomentowała Katarzyna Krakowska, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Odpowiedź na te pytania ma zapewnić inwentaryzacja.
Plany mają powstać do 2028 roku
Wyznaczone zostaną strefy ochrony krajobrazu. Powstać ma również plan ochrony zabytków znajdujących się na terenie parków. Strategia obejmuje również turystykę – chodzi o to, żeby jak najatrakcyjniej pokazać parki, nie ingerując w ich naturalny krajobraz.
– Zminimalizowanie kolizji działalności człowieka z zachowaniem naturalnych walorów parków. Niestety mamy taką tendencję, że jak gdzieś jest cicho i pięknie, uwielbiamy tam się budować, stawiać małą gastronomię i prowadzić drogi dojazdowe. Plany będą tworzone zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju – dodała Krakowska.
W tym roku mają zostać rozpisane przetargi na inwentaryzację i plan dla parków Sulejowskiego i Wzniesień Łódzkich. Wszystkie plany ochrony mają powstać do 2028 roku.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)