Doświadczenia różnych jednostek uczestniczących w procesie tworzenia dokumentów związanych z planowaniem ochrony na obszarach Natura 2000 stanowią ogromny zasób praktycznej wiedzy, która powinna być jak najszerzej rozpowszechniona – przekonuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Zebrania i uporządkowania tej wiedzy podjęła się Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, w ramach inicjatywy „Misja Natura”. Efekt tej pracy, czyli opracowanie pt. „Model przeprowadzenia konsultacji społecznych w ramach tworzenia Planów Zadań Ochronnych dla obszarów Natura 2000”, w przyszłości może być wykorzystany przy planowaniu ochrony kolejnych obszarów Natura 2000. Jest to opracowanie z zestawieniem doświadczeń i dobrych praktyk, które najlepiej sprawdziły się podczas konsultacji społecznych oraz analizą krok po kroku całego procesu planowania ochrony. Zawiera zarówno wskazania i rekomendacje działań, które można prowadzić w ramach powszechnie stosowanych praktyk, jak i nowe propozycje.
Dokument skierowany jest do wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem sieci Natura 2000 i stanowi próbę instruktażowego wsparcia interesariuszy bezpośrednio zaangażowanych w opracowanie planu zadań ochronnych.
Na podstawie: www.gdos.gov.pl
fot. sozosfera.pl