Ochrona in situ w obszarach Natura 2000

Ochrona in situ w obszarach Natura 2000

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu (RDOŚ) przypomniała niedawno, że realizuje projekt pn. „Ochrona in situ wybranych siedlisk i gatunków w opolskich obszarach Natura 2000”.

Wspomniane przedsięwzięcie jest dofinansowane środkami Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ).

Jak podaje RDOŚ, celem projektu jest poprawa stanu zachowania siedlisk i gatunków w opolskich obszarach Natura 2000. Realizacja przedsięwzięcia została zaplanowana w okresie od 1. czerwca 2017 r. do 31. Grudnia 2021 r.

Ochrona in situ w obszarach Natura 2000 – projekt RDOŚ-u w Opolu

Jak zaznacza RDOŚ w Opolu, realizacja projektu już przynosi pozytywne efekty, czyli poprawę ochrony siedlisk i gatunków w opolskich obszarach Natura 2000.

Jednym z elementów projektu jest ochrona kolonii rozrodczej podkowca małego w kotłowni w Sławniowicach (obszar Natura 2000 Ostoja Sławniowicko-Burgrabicka). Działania prowadzone w okresie zimowym 2017 r. obejmowały remont dachu wspomnianego obiektu, a już wiosną br. pierwsze nietoperze podkowca małego pojawiły się w kotłowni. W czerwcu 2018 r. ich liczebność wynosiła ok. 400 osobników. W opinii RDOŚ, powrót kolonii potwierdza, że zachowane w tym miejscu zostały dobre warunki środowiskowe, a remont umożliwił zabezpieczenie techniczne obiektu na kolejne lata.

Dofinansowane z POIiŚ-u przedsięwzięcie przewiduje także ochronę torfowisk w obszarach Natura 2000 Bory Niemodlińskie. Działania ochronne polegają na usuwaniu tawuły i wykaszaniu trzciny. Prace w tym zakresie przeprowadzone w obszarze naturowym w ubiegłym roku spowodowały zmniejszenie powierzchni pokrytej gatunkiem inwazyjnym tj. tawułą kutnerowatą z 20% do 15 %. Zabiegi usuwania tawuły i trzciny są kontynuowane także w roku bieżącym.

Kolejnym elementem opisywanego projektu jest ochrona muraw kserotermicznych w obszarze Natura 2000 Góra Świętej Anny. Jest ona realizowana poprzez wypas owiec. W tym roku na chronionym obszarze wypasane są wrzosówki. Po zakończeniu wypasu na ww. obszarach planowane jest wykaszanie tzw. niedojadów, by wzmocnić strukturę roślinności zielnej i przygotować obszar do sezonu zimowego.

Zabezpieczenie stanowisk lęgowych ptaków i przywrócenie ekstensywnego użytkowania kośnego łąk

Zabezpieczenie stanowisk lęgowych ptaków poprzez utrzymanie powierzchni siedlisk ptaków na wyspach zbiornika wodnego Nysa (Obszar Natura 2000 Zbiornik Nyski) to czwarty element unijnego projektu. W ramach tego działania, w celu umożliwienia odbycia lęgów z terenu wysp, jesienią 2017 r., usunięto drzewa i krzewy. Z kolei w okresie tegorocznego przedwiośnia posadowiono ogrodzenia elektryczne dla ochrony kolonii lęgowych ptaków przed drapieżnikami powodującymi straty w lęgach. Tegoroczny monitoring kolonii mew i rybitw wykazał obecność ponad 3000 par lęgowych śmieszki, ponad 100 par lęgowych rybitwy rzecznej oraz czterech par mewy czarnogłowej. Jak zaznacza RDOŚ ogrodzenia elektryczne zastosowane by chronić ptasie lęgi przynosi pozytywne efekty. Takie wnioski płyną z faktu, że atak drapieżników zaobserwowano tylko na części kolonii lęgowej znajdujące się poza ogrodzeniem.

Przywrócenie ekstensywnego użytkowania kośnego łąk, stanowiących potencjalne siedlisko motyli i wprowadzenie rośliny żywicielskiej na obszarach naturowych w okolicach Kluczborka nad Stobrawą i Karłowic nad Stobrawą to ostatni z wymienionych przez RDOŚ elementów projektu. W trzeciej dekadzie maja br. rozpoczęły się prace związane z przywróceniem ekstensywnego użytkowania kośnego wspomnianych łąk. Działania ochronne polegają na koszeniu roślinności zielnej i wycięciu drzew i krzewów porastających łąki. Drugie koszenie łąk zaplanowano w okresie od 1 do 15 lipca 2018 r.

Wypada wspomnieć, że wartość projektu wynosi 4 741 851 zł, a dofinansowanie unijne to 4 030 573,35 zł.

Na podstawie opole.rdos.gov.pl

fot. RDOŚ w Opolu

Partner Portalu

Partner Portalu