chomika europejskiego

Działania chroniące chomika europejskiego w Krakowie

Urząd Miasta Krakowa (UM) przekazał informację o działaniach na rzecz ochrony występującego w Krakowie chomika europejskiego. Magistrat zaznaczył, że Kraków jest jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym prowadzone są działania tego typu.

Populacja chomika europejskiego w Polsce wciąż maleje

Chomik europejski znany jest w Małopolsce jako zimny lub ziemny pies. Aktywny jest głównie nocą, choć można go spotkać również w ciągu dnia. Zimą zapada w zimowy sen. Od lat 70. XX w., populacja tego gatunku maleje w całej Europie. W Polsce od tego czasu zmalała o 80% i wciąż się kurczy. Ze względu na szybkie tempo zanikania populacji, chomika uznano za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem na wolności.

W związku z intensyfikacją rolnictwa, chomik próbując przetrwać, często przenosi się m.in. do ogródków działkowych czy też przydomowych.

We wschodniej części Krakowa, która wciąż jest użytkowana rolniczo, poszukiwane są stanowiska chomika europejskiego. Poszukiwania mają na celu m.in. możliwość szybkiego reagowania i ochrony gatunku w przypadku, gdy teren przeznaczony zostanie pod inwestycje. Jak przekazał UM, możliwe jest utworzenie chronionego obszaru, w którym chomiki znajdą swoje miejsce do życia i będą mogły zostać przeniesione z terenów przeznaczonych pod zabudowę.

Magistrat zachęcił też mieszkańców Krakowa do zgłaszania miejsc występowania chomika europejskiego oraz do czynnego uczestnictwa w inwentaryzacji tego gatunku.

Na podstawie www.krakow.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu