Ochrona cennych łąk

Ochrona cennych łąk w Karkonoszach

Owce pełniąc funkcję „żywych kosiarek” pomagają chronić cenne łąki w Karkonoskim Parku Narodowym (KPN) – informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW).

Stado owiec wrzosówek, liczące 60 osobników, przez 144 dni w roli „żywych kosiarek” pomagało w ochronie cennych łąk w KPN-ie. Tak wyglądała tegoroczna akcja ochrony łąk, która trwała od maja do października – zaznacza WFOŚiGW.

Ochrona cennych łąk w Karkonoszach – owce jak kosiarki

Zwierzęta przyczyniały się do ochrony półnaturalnych łąk, obfitujących w cenne gatunki roślin, takich jak m.in.: krokus wiosenny, dziewięćsił bezłodygowy czy arnika górska – tłumaczy Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu WFOŚiGW.

Jak zaznacza WFOŚiGW, gdyby nie interwencja człowieka i wypasy owiec, łąki zarosłyby krzewami i drzewami. Te zagłuszyłyby i skazały na wyginięcie cenne rośliny. Owce po wytężonej, codziennej pracy pod czujnym okiem psa pasterskiego, znajdowały nocleg i schronienie w owczarni zlokalizowanej u podnóża góry Chojnik. Budowę domu dla owiec, będących przedstawicielkami rodzimej, najstarszej rasy owiec w Polsce, dofinansował WFOŚiGW. Całoroczna owczarnia jest wyposażona w przyłącze wody, paśniki i poidła.

Przy okazji Wojewódzki Fundusz tłumaczy, że gospodarka pasterska miała silny wpływ na obecny krajobraz Karkonoszy. Łąki powstały jeszcze w XVIII i XIX w., gdy miejscowa ludność prowadziła tam uprawy i wypasała zwierzęta. Obecnie na karkonoskich łąkach występuje ok. 300 gatunków roślin naczyniowych, czyli ok. 1/3 wszystkich gatunków stwierdzonych na terenie Parku. Łąki pod Chojnikiem są chronione w ramach europejskiej sieci ekologicznej NATURA 2000.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WFOŚiGW we Wrocławiu

fot. WFOŚiGW we Wrocławiu

 

reklama