Ochrona bocianów

Ochrona bocianów – film przyrodniczy i nie tylko

Grupa Energa przypomniała, że 31 maja obchodzony jest Dzień Bociana. Z tej okazji przygotowany został film, pokazujący piękno polskiej przyrody, którą można spotkać wokół bocianiego gniazda.

Film na Dzień Bociana

W filmie pt. „Żerowiska bocianów” przyrodnik Krzysztof Konieczny, uchwycił w unikatowych zdjęciach wiele chronionych i ginących roślin, takich jak mieczyki, śnieżyce i co raz rzadsze storczyki: kukułki szerokolistne, storczyki samicze, podkolany. Mimo, że film koi spokojem, to ekspert zapewnia, że zarówno mokradła, jak i tereny suche, wyjątkowo tętnią w tym okresie życiem.

Mozaika siedlisk w krajobrazie rolniczym to najlepsze miejsca, w których bociany odnajdują sporo pokarmu, zwłaszcza, w okresie, gdy muszą wykarmić kilkoro piskląt. Na szczególną uwagę zasługują wszelkie mokradła, bagna i tereny zalewowe. Przed bocianami nawet ryby muszę mieć się na baczności, bo młode boćki wiecznie oczekują jedzenia. Ptaki te zaglądają także w środowiska suche, gdzie spotkać można jeszcze sasanki łąkowe, szałwie i polujące tu żołny. Na łąkach i murawach królują motyle. Czasami spotkać tam można jednego z najrzadszych motyli Polski – przeplatkę aurinią. Mokradłom rytm nadają chóry płazów – kumaki nizinne i ropuchy zielone. To właśnie dzika polska przyroda pokazana w filmie – komentuje Krzysztof Konieczny.

Ochrona bocianów w działaniach Grupy Energa

Przy okazji Energa przypomina, że pracownicy Grupy od przeszło 25 lat, we współpracy z przyrodnikami, montują specjalne platformy pod bocianie gniazda. Dzięki wyniesieniu przez energetyków gniazd na te specjalne konstrukcje, bociany mogą bezpiecznie rozbudowywać swoje domostwa. Dorosłe ptaki i pisklęta zabezpiecza to przed porażeniem prądem, a przy okazji zapewnia bezpieczeństwo linii energetycznych i ciągłość dostaw dla odbiorców.

Tylko w 2018 r. na słupach energetycznych na terenie północnej oraz centralnej Polski Energa umieściła ok. 600 nowych i wyremontowanych platform. Łącznie jest ich już ponad 11 tys. i szacuje się, że mieszka na nich jedna czwarta populacji polskich bocianów – podkreśla Energa.

Oprócz montażu nowych i konserwacji istniejących konstrukcji zabezpieczających gniazda spółka prowadzi również z przyrodnikami szeroko zakrojone działania komunikacyjne i promocyjne zwiększające świadomość o bocianie białym i ochronie tego gatunku w Polsce. Specjaliści edukują i pomagają w ochronie bocianów przez cały rok, m.in. udzielając porad związanych z bocianami i ich gniazdami na ogólnopolskiej infolinii 801 BOCIAN (801 26 24 26). Ponadto Grupa zachęca do zbierania sznurków z okolic, gdzie są bocianie gniazda. Sznurek przyniesiony do gniazda bocianów może być bardzo niebezpieczny. Często oplątuje nogi młodych ptaków. Bocian jest karmiony przez rodzica, rośnie, po czym okazuje się, że nie może odlecieć z gniazda i umiera. W takim przypadku bez interwencji człowieka nie jest w stanie się wyswobodzić. Żeby zapobiegać takim sytuacjom wystarczy w trakcie spacerów zbierać sznurki w okolicy bocianich gniazd. Dzięki temu każdy z nas może łatwo zmniejszyć niebezpieczeństwo zaplątania się piskląt, a dzięki temu pomóc w ich ochronie – zaznacza Energa.

Szereg informacji o bocianach i nie tylko oraz zdjęć przyrodniczych można znaleźć na www.dbajobociany.pl.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Grupę Energa

fot. i film Krzysztof Konieczny i Grupa Energa