W obronie wilków i niedźwiedzi

Fundusz Żubra i Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze łączą siły w projekcie dedykowanym obronie wilków i niedźwiedzi – podała Kompania Piwowarska (KP). Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa zwierząt, które mimo ścisłej ochrony są wciąż zagrożone.

Pomoc prawna w obronie wilków i niedźwiedzi

Priorytetem wspólnych działań jest – jak podała KP – pomoc prawna w sytuacjach kryzysowych wilków i niedźwiedzi. Są to najczęściej wycinki drzew w ostojach niedźwiedzi i w miejscach ich gawrowania, które powodują niszczenie siedlisk tych drapieżników.

W poprzednich latach doszło do wielu sytuacji kryzysowych. Kompania podaje przykłady: odstrzał dwóch młodych wilczyc na Podkarpaciu (bez rozpoznania ekspertów) i wycinkę drzew w Bieszczadach w miejscach gawrowania niedźwiedzi. W te oraz inne akcje zaangażowała się Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze przy wsparciu Funduszu Żubra. Zespół Fundacji dąży do wzmocnienia ochrony wilka w Puszczy Karpackiej i ochrony miejsc gawrowania niedźwiedzi w Bieszczadach – podaje KP. W prace nad projektem zaangażowany jest zespól biologów, prawników i dziennikarzy. Jednocześnie od kilku lat Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze  upomina się o utworzenie grup interwencyjnych, które w profesjonalny sposób byłyby w stanie rozwiązywać konflikty na linii: duże drapieżniki i człowiek.

– Aby chronić skutecznie niedźwiedzia brunatnego w jego ostoi w Bieszczadach, powinniśmy stworzyć strefy wyłączone z wycinki i nie ograniczać się do samych drzew z gawrą, tylko objąć także całoroczną ochroną otaczający ją las. W starych drzewach rosnących obok gawry niedźwiedzie mogą w przyszłości założyć kolejną – podkreśla Radosław Michalski, prezes Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

Konfrontacje spowodowane ingerencją człowieka

W Polsce, od 80 lat wszelkie incydenty z udziałem wilków, w których dochodziło do bezpośredniej konfrontacji zwierzęcia z człowiekiem, były w większości spowodowane ingerencją człowieka – podkreśla KP. Na temat tego gatunku krąży wiele nieprawdziwych informacji. Strach wywołują materiały z agresywnymi „watahami”. Zdaniem części myśliwych, przez wilki może zabraknąć leśnej „zwierzyny”, a w rzeczywistości to wilki padają ofiarami kłusowników. Chociaż wilki, zgodnie z naturą drapieżnika, mogą polować na zwierzęta gospodarskie, rolnicy są zabezpieczeni systemem rekompensat. Zdaniem ekspertów, kluczowe dla zachowania bezpiecznej liczebności gatunku jest utrzymanie ścisłej ochrony gatunkowej wilka. Wilki dbają o równowagę w przyrodzie, wyręczając myśliwych w zarządzaniu populacjami innych gatunków zwierząt – dodaje KP.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. pixabay.com

Partner Portalu

Partner Portalu