Lasów Suchedniowskich

O objęcie rezerwatem Lasów Suchedniowskich – apel ludzi nauki

Lasy bukowo-jodłowe Puszczy Świętokrzyskiej to ekosystem o wysokim stopniu naturalności z wieloma rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin i zwierząt. Żeby zachować je dla kolejnych pokoleń należy zaprzestać prowadzenia w tym miejscu gospodarki leśnej. Dlatego 157 osób, reprezentujących świat nauki zaapelowało o objęcie ponad 3000 ha bezcennych przyrodniczo terenów Lasów Suchedniowskich ochroną rezerwatową. Informację przekazał ruch społeczny, kryjący się pod nazwą „Nauka dla przyrody”.

Wysoka wartość przyrodnicza Lasów Suchedniowskich

„Obecność na tym terenie gatunków rzadkich, chronionych, również w ramach prawa międzynarodowego, oraz reliktów lasów naturalnych, takich jak niektóre ptaki (np. dzięcioł białogrzbiety) i saproksyliczne chrząszcze (ponurek Schneidera) uzasadnia wysoką wartość przyrodniczą omawianego obszaru; takie ekosystemy należą dziś do rzadkości, warto więc ich pozostałości w odpowiedni sposób chronić” – napisano w liście naukowców.

W nadesłanej informacji wskazano, że omawiany obszar zajmuje dokładnie 3376 ha gruntów należących do Skarbu Państwa. Obszar ten, położony w powiecie skarżyskim, zarządzany jest przez Nadleśnictwa Suchedniów i Zagnańsk. Występujący na tym terenie typ lasu – jodłowy bór wyżynny – to unikat w skali Polski. Takie ekosystemy leśne stanowią zaledwie 0,2% powierzchni ogólnej gruntów leśnych w Polsce. Mamy więc do czynienia z unikatowym lasem, którego najcenniejsza przyrodniczo część powinna zostać wyłączona z użytkowania gospodarczego – dodała Nauka dla Przyrody.

Sprzymierzeniec w łagodzeniu skutków zmian klimatu

W dobie globalnego wzrostu średniej temperatury na Ziemi, drastycznego zaniku bioróżnorodności, takie lasy z udziałem starych drzew o charakterze zbliżonym do naturalnego, jak Lasy Suchedniowskie są naszym sprzymierzeńcem w łagodzeniu skutków katastrofy klimatyczno-ekologicznej. Dlatego nie mamy wątpliwości, że należy zmienić sposób gospodarowania tym terenem. Konieczne jest trwałe odstąpienie od zabiegów z zakresu gospodarki leśnej, takich jak sadzenie drzew, trzebieże, cięcia sanitarne czy cięcia rębne, które zaburzają naturalne procesy przyrodnicze. Utworzenie rezerwatu przyrody jest zatem optymalnym sposobem trwałego zabezpieczenia procesów i gatunków związanych z omawianym fragmentem Lasów Suchedniowskich – skomentowała dr hab. nauk biologicznych, Paulina Kramarz, prof. Instytutu Nauk o Środowisku Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jedna z sygnatariuszek listu naukowców, z inicjatywy Nauka dla Przyrody.

Zagrożenia dla Lasów Suchedniowskich

Najpoważniejsze zagrożenie dla zachowania wysokich walorów przyrodniczych Lasów Suchedniowskich stanowi presja gospodarki leśnej. W informacji wskazano, że mieści się w tym usuwanie starych i dorodnych okazów dębów, jodeł i modrzewi. Także plan zadań ochronnych (PZO) dla obszaru Natura 2000 „Lasy Suchedniowskie”, obejmującego teren proponowanego rezerwatu, wymienia gospodarkę leśną jako zagrożenie dla wszystkich występujących na jego terenie siedlisk leśnych, będących jego przedmiotami ochrony. Co więcej, w Nadleśnictwie Suchedniów prowadzono gospodarkę leśną bez planu urządzenia lasu przez ponad 14 miesięcy (od 1 stycznia 2020 r. do 18 marca 2021 r.). W tym okresie, pozyskano na jego terenie łącznie ponad 115 tysięcy m3 drewna, w tym 41 tys. w siedliskach chronionych na mocy dyrektywy siedliskowej. Kwestia trwałej ochrony tego terenu w formie rezerwatu przyrody jest więc pilna – wskazano w informacji prasowej.

Rozbieżne cele – gospodarka leśna i ochrona przyrody

Nie da się pogodzić celów gospodarki leśnej i ochrony przyrody. W przypadku lasów, te cele zawsze pozostaną rozbieżne, ponieważ leśna bioróżnorodność wymaga zachowania martwych drzew, heterogeniczności struktury lasu, terenów bezdrożnych, zabagnionych, a to z kolei ogranicza produkcję surowca drzewnego, utrudnia jego pozyskiwanie i w efekcie podnosi koszt wyprodukowanego drewna. Z tego powodu nieuniknione, ale też rozsądne i ekonomicznie racjonalne, wydaje się podzielenie lasów na produkcyjne i te służące ochronie przyrody. Ochrona rezerwatowa jest skutecznym sposobem zabezpieczenia tych drugich, liczę więc na to, że rezerwat w Lasach Suchedniowskich szybko powstanie – powiedział dr hab. Michał Żmihorski, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

Lasy Sucheniowskie – rezerwat ze szlakami udostępnionymi mieszkańcom i turystom

W nadesłanej informacji wskazano, że zaproponowana powierzchnia rezerwatu umożliwi pogodzenie skutecznej ochrony przyrody z udostępnieniem tego terenu mieszkańcom i turystom. Zgodnie z wnioskiem o powołanie rezerwatu przyrody Suchedniowskie Lasy Naturalne drogi leśne i szlaki planowanego rezerwatu Lasy Suchedniowskie miałyby być udostępnione dla ruchu turystycznego rowerowego i pieszego. Dopuszczalne byłoby również przebywanie osób oraz zbiór runa poza szlakami za wyjątkiem miejsc wskazanych w Planie Ochrony, wynikających z potrzeb ochrony przyrody.

List Naukowców:

Poparcie dla powołania rezerwatu przyrody „Suchedniowskie Lasy Naturalne”

Jako naukowcy oraz eksperci zajmujący się ochroną i zarządzaniem zasobami środowiska przyrodniczego, w tym także leśnictwem, wyrażamy poparcie dla powołania rezerwatu przyrody „Suchedniowskie Lasy Naturalne” na obszarze Nadleśnictw Suchedniów i Zagnańsk, należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Proponowany rezerwat miałby obejmować obszar ponad 3000 ha dobrze zachowanych lasów bukowo-jodłowych, typowych dla Puszczy Świętokrzyskiej, ze strukturą wiekową, gatunkową i przestrzenną charakterystyczną dla ekosystemów o wysokim stopniu naturalności. Obecność na tym terenie gatunków rzadkich, chronionych, również w ramach prawa międzynarodowego, oraz reliktów lasów naturalnych, takich jak niektóre ptaki (np. dzięcioł białogrzbiety) i saproksyliczne chrząszcze (ponurek Schneidera) uzasadnia wysoką wartość przyrodniczą omawianego obszaru; takie ekosystemy należą dziś do rzadkości, warto więc ich pozostałości w odpowiedni sposób chronić.

W przypadku lasów naturalnych, zachowanie ich strukturalnej i funkcjonalnej różnorodności oraz pełnego bogactwa organizmów żywych wymaga ochrony procesów naturalnych. Przede wszystkim, krytyczne w takich sytuacjach jest zapewnienie spontanicznego rozwoju roślinności drzewiastej, od fazy jej naturalnego pojawu i wrastania, aż do naturalnej śmierci, czyli stopniowego obumierania drzew (również gwałtownego, w wyniku czynników zaburzających) i późniejszej ich dekompozycji w ekosystemie. Ten naturalny cykl  rozwoju drzew generuje niezbędną dla wielu organizmów heterogeniczność środowiska oraz odpowiednią ilość i jakość martwego drewna, zapewniając długoterminową ochroną walorów przyrodniczych ekosystemu.

W polskim systemie prawnym, te funkcje lasu mogą być zapewnione wyłącznie poprzez zmianę sposobu gospodarowania środowiskiem, czyli trwałe odstąpienie od zabiegów z zakresu gospodarki leśnej, takich jak sadzenie drzew, trzebieże, cięcia sanitarne i gospodarka rębna, które odkształcają i ograniczają naturalne procesy, i objęcie wskazanego terenu ochroną bierną. Utworzenie rezerwatu przyrody na wskazanym terenie jest zatem optymalnym sposobem trwałego zabezpieczenia procesów i gatunków związanych z omawianym fragmentem Lasów Suchedniowskich.

Z poważaniem

dr hab Michał Żmihorski, prof IBS PAN, Instytut Biologii Ssaków PAN, Białowieża

dr hab. Alek Rachwald, prof. IBL, Zakład Ekologii Lasu, Instytut Badawczy Leśnictwa, Sękocin Stary

dr hab. Nuria Selva Fernández, prof. IOP PAN, Instytut Ochrony Przyrody PAN, Kraków

dr hab. Łukasz Kajtoch, prof. ISEZ PAN, Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, Kraków

dr Magdalena Lenda, Instytut Ochrony Przyrody PAN, Kraków

dr hab. Przemysław Chylarecki, prof. MiIZ PAN, Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Warszawa

prof. dr hab. Piotr Skubała, Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski w Katowicach

prof. dr hab. Marta Szulkin, Instytut Biologii Ewolucyjnej, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski

dr Agnieszka Rzeńca, Instytut Gospodarki Przestrzennej, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, Uniwersytet Łódzki

dr hab. Piotr Szymański, prof. UEW, Green Team, Instytut Zrównoważonego Gospodarowania Energią, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

prof. dr hab. Andrzej Elżanowski, Wydział Artes Liberales, Uniwersytet Warszawski

prof. dr hab. Marcin Zych, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Państwowa Rada Ochrony Przyrody

prof. dr hab. Barbara Tokarska-Guzik, Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska, Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski w Katowicach

dr Magdalena Ochwat, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Humanistyczny

Agnieszka Błońska, Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony środowiska, Uniwersytet Śląski w Katowicach

Dr hab. Joanna Rode Instytut Chemii i Techniki Jądrowej

dr. hab. Paulina Kramarz, prof. UJ, Wydział Biologii UJ, Nauka dla Przyrody

dr Piotr Bentkowski, Uniwersytet Warszawski

dr hab. Alek Rachwald, prof. IBL, Instytut Badawczy Leśnictwa

mgr Beata Orłowska, Stacja Ornitologiczna, Uniwersytet Wrocławski

dr hab. Anna Muszewska, IBB PAN

dr Joanna Tusznio, Wydział Biologii UJ

dr Agata Malinowska, IBB PAN

dr Beata Czyż, Wydział Nauk Biologicznych, Uniwersytet Wrocławski

Prof. dr hab. Małgorzata Witeska, Instytut Nauk o Zwierzętach SGGW

Prof. Marcin Czarnołęski, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Biologii

Dr Anna Kujawa Polskie Towarzystwo Mykologiczne

Jan Woleński, prof., członek PAN i PAU.

Prof. dr hab. Wojciech Pisula, IP PAN

dr hab. Władysław Polcyn, Wydział Biologii, Uniwersytet Adama Mickiewicza

dr hab. Mateusz Płóciennik, Katedra Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii, Uniwersytet Łódzki

dr hab. Łukasz Michalczyk, prof. UJ; Wydział Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

dr hab. Roman Żurek, Zakład Badań Ekologicznych. Kraków

Prof. dr hab. Jan Kozłowski, cz. rzeczywisty PAN, Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dr Maria J. Gołąb, IOP PAN

Dr Romuald Mikusek, PN Gór Stołowych

prof. em. Andrzej Wróbel, Instytut Biologii Doświadczalnej PAN

Dr hab. Prof. ucz Paweł Koperski Uniwersytet Warszawski

dr hab. Krzysztof Treder, IHAR-PIB Oddział W Boninie

Dr Emilia Grzędzicka, Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN

prof. dr. hab. Jan Cz. Dobrowolski, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Warszawa

Dr Emilia Grzędzicka, Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, Kraków

prof. dr hab. Joanna Sadlej; Wydział Chemii, UW, Warszawa, ul. Pasteura 1.emerytka

Adam Proń, Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej

dr hab. prof UAM Hanna Mamzer

prof. dr hab. Elżbieta Dumnicka Instytut Ochrony Przyrody PAN (emerytka)

dr hab. Anna Baraniak, Narodowy Instytut Leków

dr hab. Urszula Zielenkiewicz, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN

dr hab. Dariusz Wysocki, Instytut Nauk o Morzu i Środowisku, Uniwersytet Szczeciński

prof. dr hab. inż. Marcin Kadej, Wydział Nauk Biologicznych, Uniwersytet Wrocławski

dr hab. prof. Instytutu, Ewa Gniazdowska, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Warszawa

dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. UWr, Uniwersytet Wrocławski

dr Katarzyna Pochrząst, Uniwersytet Opolski

dr Joanna Kajzer-Bonk, Wydział Biologii UJ

dr hab. Tomasz Postawa, ISEZ PAN

dr hab. Rafał Ruta, Uniwersytet Wrocławski

prof. UAM dr hab Katarzyna Dorota Raczyńsla

Prof. dr hab. Michał Woyciechowski, Instytut Nauk o Środowisku UJ

prof. dr hab. Adam Stebel, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

dr Michał Falkowski

Dr hab. Adrian Smolis, prof. UWr, Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytet Wrocławski

Dr Radomir Jaskuła, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Łódzki oraz Fundacja „Biodiversitatis”

prof. dr hab. Jerzy M. Gutowski, Instytut Badawczy Leśnictwa, Zakład Lasów Naturalnych w Białowieży

dr hab. Karol Szawaryn, prof. MiIZ PAN, Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Warszawa

prof. dr hab. Marek Wanat

Dr hab. Paweł Sienkiewicz, Katedra Entomologii i Ochrony Środowiska , Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Prezes Polskiego Towarzystwa Entomologicznego

Dr hab. Andrzej Gòrz; Instytut Biologii i Nauk o Ziemi, UKEN Kraków

mgr Magdalena Jędro, Słowiński Park Narodowy

dr Czesław Greń, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

dr Roland Dobosz, Dział Przyrody, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Prof. dr hab. Jerzy Borowski, Katedra Ochrony Lasu, INL-SGGW, Warszawa

dr Wojciech Szczepański, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

dr Miłosz A. Mazur, Uniwersytet Opolski

Prof. dr hab., Oleg Aleksandrowicz, Instytut Biologii, Uniwersytet Pomorski w Słupsku.

doktor nauk przyrodniczych Katarzyna Żuk (entomolog)

dr Roman Królik, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

dr Karol Komosiński, Katedra Zoologii, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

dr hab. Mirosław Grzybowski, prof uczelni, Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie

dr inż. Tomasz Olbrycht, Kolegium Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Rzeszowski

dr hab. Marek W. Kozłowski prof. SGGW

Dr hab. Adrian Zwolicki, Prof. UG

dr Grzegorz Pitucha, Pracownia Bioróżnorodności, Uniwersytet Rzeszowski

dr hab. Piotr Łukasik, Wydział Biologii, Uniwersytet Jagielloński

dr hab inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ

prof. dr hab. Krzysztof Solarz, Zakład Parazytologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

dr hab. Marcin Smoleński niezależny entomolog

Dr Bartosz Piwowarski, Geonatura Kielce – Ogród Botaniczny

dr hab. Anna Łubek, prof. UJK, Instytut Biologii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

dr Robert Zubel, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS

dr hab. Ewa Głowniak, Uniwersytet Warszawski, Wydział Geologii

dr hab. Anna Żylińska, Wydział Geologii, Uniwersytet Warszawski

dr Łukasz Kozub, Zakład Ekologii i Ochrony Środowiska, Instytut Biologii Środowiskowej, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski

Dr hab. inż. Anna Swiercz, Uniwersytet Jana Kochanowskiego,

dr Dariusz Wojdan, Usługi Ekologiczne AP, Kielce

prof. UPP dr hab. Marek Bunalski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Katedra Entomologii i Ochrony Środowiska

dr hab. Joanna Czerwik-Marcinkowska prof. UJK, Instytut Biologii Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

dr nauk technicznych w zakresie inżynierii środowiska, Małgorzata Strzyż, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Kielcach

dr Paweł Pawlikowski Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski

prof. dr hab. Łukasz Łuczaj, Instytut Biologii, Uniwersytet Rzeszowski

profesor, Renata Piwowarczyk, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

prof. dr hab. Grzegorz Gabryś, Uniwersytet Zielonogórski, Katedra Zoologii

prof. dr hab. Stanisław Skompski, Wydział Geologii, Uniwersytet Warszawski

Prof. dr. hab. Adam Stebel

dr hab. inż. Jan Urban, emerytowany pracownik Instytutu Ochrony Przyrody PAN, Kraków

dr Alojzy Przemyski Usługi Ekologiczne Alojzy Przemyski

dr hab. Paweł Buczyński, profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

dr Jacek Wendzonka, UAM

Mgr, Nikola Góral, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

prof. dr hab. Dariusz Iwan Muzeum i Instytut Zoologii PAN

dr hab. Bartłomiej Gołdyn, prof. UAM, Wydział Biologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

prof. dr hab. Bernard Staniec, Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Instytut Nauk Biologicznych UMCS Lublin

dr n. biol. Andrzej J. Woźnica, Instytut Biologii Środowiskowej, UPWr we Wrocławiu

dr Lech Pietrzak, Biuro Projektów Przyrodniczych „Bagnik” Lech Pietrzak

dr Tomasz Krepski, Katedra Hydrobiologii, Instytut Biologii, Uniwersytet Szczeciński

Dr hab. Agnieszka Soszyńska prof. UŁ, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Łódzki

dr hab. Halina Kucharczyk. Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, UMCS Lublin

dr hab. Marcin Polak, prof. uczelni Katedra Zoologii I Ochrony Przyrody UMCS w Lublinie

dr Przemysław Zięba Zakład Higieny Weterynaryjnej

dr Aleksandra Bilewicz, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN

prof. dr hab. Oleg Aleksandrowicz, Instytut Biologii, Uniwersytet Pomorski w Słupsku

dr Edyta Stępień-Zawal Uniwersytet Szczeciński Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych

dr hab. Joanna Pakulnicka, prof UWM, Katedra Zoologii

dr hab Ewa Węgrzyn, Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Biologii

dr Dawid Tatarkiewicz – zoolog, fotograf

dr Olga Smoleńska, UMK Toruń

dr hab. Aneta Spyra prof UŚ. Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska, Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski w Katowicach

dr Grzegorz Tończyk

Prof. dr hab. Jerzy Lis, Instytut Biologii, Uniwersytet Opolski, Opole

Prof. dr hab. Barbara Lis, Instytut Biologii, Uniwersytet Opolski, Opole

dr hab. Sebastian Salata, Uniwersytet Wrocławski

dr Marcin Górka, Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego

dr hab. Jacek Rechulicz, Katedra Hydrobiologii i Ochrony Ekosystemów, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

prof. dr hab. Edward Baraniak, Zakład Zoologii Systematycznej, Wydział Biologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Dr hab. inż. Szymon Śniegula

dr hab. Monika Podgórska, prof. UJK

Dr hab. Agnieszka Kosewska, prof. UWM; Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Prof. dr hab. Ludwik Frey, prof. emerytowany Instytutu Botaniki PAN

dr hab. Kinga Kostrakiewicz-Gierałt

dr inż. Sławomir Zieliński, Wydział Informatyki AGH

Dr Lech Karpiński Muzeum i Instytut Zoologii, PAN

Dr hab. Piotr Sugier, UMCS

dr Tomasz Brzeziński, Wydział Matematyki, UwB

dr inż. Maciej Kocurek, Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

dr hab. Maciej Bąbel, prof. ucz., Wydział Geologii, Uniwersytet Warszawski, ul. Żwirki i Wigury 93, 92-089 Warszawa

dr Monika Staniaszek-Kik, Uniwersytet Łódzki

Jerzy Demetraki Paleolog, Prof. dr hab., Katedra Ekofizjologii Bezkręgowców i Biologii Eksperymentalnej – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Prof. UPP dr hab. Andrzej Mazur, Katedra Entomologii i Fitopatologii Leśnej, Wydział Leśny i Technologii Drewna, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Dr hab. Joanna Ślusarczyk, Uniwersytet Jana Kochanowskiego

dr Michał Zembrzycki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

dr hab. Aneta A. Ptaszyńska, profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

dr Patrycja Dominiak, Uniwersytet Gdański

dr hab. Krzysztof Kujawa, Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN (do 2020)

dr hab. Łukasz Przybyłowicz, prof. ISEZ PAN; Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk

dr hab. Małgorzata Wrzesień, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS, Katedra Botaniki, Mykologii i Ekologii

dr Grzegorz Łazarski, Wydział Biologii i Nauk o Środowisku, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

dr Mariusz Wierzgoń Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski w Katowicach

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu