o ptakach

O ptakach w ZUOK Spytkowo

Pełna ciekawostek i inspirujących prelekcji konferencja o ptakach – taka była IV Mazurska Konferencja Ornitologiczna 2019. Spotkanie zorganizowane przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie (ZUOK) odbyło się 6 kwietnia br. na terenie zakładu.

W trakcie konferencji poruszano szereg zagadnień – od kwestii obrączkowania ptaków po budowę szklanej architektury, niewidocznej dla tych zwierząt – zaznacza organizator – ZUOK w Spytkowie.

Cieszy mnie, że zainteresowanie konferencją jest coraz większe, że wszystko u nas rozwija się coraz nowocześniej – mówił na rozpoczęcie konferencji Krzysztof Pawlukojć, miłośnik przyrody i ptaków.

Konferencja o ptakach w Spytkowie

Po otwarciu uczestnicy konferencji mogli wysłuchać interesujących prezentacji przedstawionych przez zaproszonych ekspertów. Poruszano m.in. kwestie niewłaściwej ingerencji w ptasie siedliska i sposobów ochrony ptaków narażonych na coraz większą liczbę szklanych budowli, powstających w przestrzeni publicznej. W trakcie wystąpień omawiano także problematykę jak: socjologia ornitologiczna, sprawdzone sposoby na obserwację ptaków i kwestie związane z ich obrączkowaniem. Jak zaznacza ZUOK, ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz filmów kręconych ukrytą kamerą montowaną w lasach czy na polanach przez miłośnika przyrody – Marcina Kostrzyńskiego. Przedstawiał on z bliska najprzeróżniejsze zwierzęta w zaskakujących, często śmiesznych i trudnych, do uchwycenia sytuacjach.

Natomiast Aleksandra Szurlej-Kielańska, ornitolog, która zawodowo zajmuje się propagowaniem wiedzy i dobrych praktyk z zakresu ochrony przyrody ubolewała podczas swojej prezentacji, że w Polsce do tej pory wciąż nie przeprowadzono żadnych badań kolizji ptaków z budynkami. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych – jak wskazała prelegentka – kolizje z budynkami są drugą, najczęstszą przyczyna śmiertelności tych zwierząt.

Dariusz Górecki, ornitolog i przyrodnik od 24 lat współpracujący ze Stacją Ornitologiczną, wyjaśniał zaś dlaczego zima jest tak trudna dla ptaków i czego tak naprawdę obserwatorzy ptaków mogą się dowiedzieć z obserwacji karmników.

Swoją prezentację przedstawił również prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Mówił on o popularnych wyprawach na Antarktydę, realizowanych w celu obserwacji ornitologicznych.

Podczas corocznego spotkania ornitologów i wielbicieli ptaków w ZUOK Spytkowo, po raz pierwszy goszczono eksperta z zagranicy. Była nim dr Irina Samusenko, kierownik Laboratorium Ornitologii Instytutu Zoologii oraz Centrum Naukowo-Praktycznego dla Zasobów Biologicznych Białoruskiej Akademii Nauk. Przedstawiła ona wyniki badań zrealizowanych na trzech składowiskach odpadów komunalnych i przemysłowych w okolicach Mińska (Białoruś). Z badań tych wynika, że do najczęściej pojawiających się na składowiskach ptaków należą m.in. kawki, gawrony i szpaki.

Podczas konferencji efektami swojej pięcioletniej działalności pochwaliła się także Młodzieżowa Grupa Badawcza Ptaków Wysypisk – Kania, która funkcjonuje przy Szkole Podstawowej nr 7 w Giżycku. Grupa bierze czynny udział w licznych zajęciach ornitologicznych.

Rozstrzygnięty konkurs o ptakach

Ponadto podczas konferencji wręczono nagrody w konkursie fotograficznym „W powietrzu, w wodzie i na lądzie – ptaki regionu Wielkich Jezior Mazurskich”. Konkurs został zorganizowany przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, ZUOK Spytkowo oraz Nadleśnictwo Giżycko.

W kategorii dziecięco-młodzieżowej nagrody otrzymali: za III miejsce – Wiktor Puka, za zajęcie II miejsca – Magdalena Błażewicz, a za I miejsce – Wiktor Szydłowski.

W kategorii dorosłych wyróżniono cztery osoby. Są to: Grzegorz Ławrynowicz (wyróżnienie), Anna Trochimiuk (III miejsce), Beata Ułanowicz (II miejsce) i Jan Olchówka (I miejsce).

Spotkanie odbyło się po patronem honorowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Patronatem konferencję objęło także Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ZUOK Spytkowo

fot. ZUOK Spytkowo

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama