o ptakach

O ptakach w ZUOK Spytkowo

Pełna ciekawostek i inspirujących prelekcji konferencja o ptakach – taka była IV Mazurska Konferencja Ornitologiczna 2019. Spotkanie zorganizowane przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie (ZUOK) odbyło się 6 kwietnia br. na terenie zakładu.

W trakcie konferencji poruszano szereg zagadnień – od kwestii obrączkowania ptaków po budowę szklanej architektury, niewidocznej dla tych zwierząt – zaznacza organizator – ZUOK w Spytkowie.

Cieszy mnie, że zainteresowanie konferencją jest coraz większe, że wszystko u nas rozwija się coraz nowocześniej – mówił na rozpoczęcie konferencji Krzysztof Pawlukojć, miłośnik przyrody i ptaków.

Konferencja o ptakach w Spytkowie

Po otwarciu uczestnicy konferencji mogli wysłuchać interesujących prezentacji przedstawionych przez zaproszonych ekspertów. Poruszano m.in. kwestie niewłaściwej ingerencji w ptasie siedliska i sposobów ochrony ptaków narażonych na coraz większą liczbę szklanych budowli, powstających w przestrzeni publicznej. W trakcie wystąpień omawiano także problematykę jak: socjologia ornitologiczna, sprawdzone sposoby na obserwację ptaków i kwestie związane z ich obrączkowaniem. Jak zaznacza ZUOK, ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz filmów kręconych ukrytą kamerą montowaną w lasach czy na polanach przez miłośnika przyrody – Marcina Kostrzyńskiego. Przedstawiał on z bliska najprzeróżniejsze zwierzęta w zaskakujących, często śmiesznych i trudnych, do uchwycenia sytuacjach.

Natomiast Aleksandra Szurlej-Kielańska, ornitolog, która zawodowo zajmuje się propagowaniem wiedzy i dobrych praktyk z zakresu ochrony przyrody ubolewała podczas swojej prezentacji, że w Polsce do tej pory wciąż nie przeprowadzono żadnych badań kolizji ptaków z budynkami. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych – jak wskazała prelegentka – kolizje z budynkami są drugą, najczęstszą przyczyna śmiertelności tych zwierząt.

Dariusz Górecki, ornitolog i przyrodnik od 24 lat współpracujący ze Stacją Ornitologiczną, wyjaśniał zaś dlaczego zima jest tak trudna dla ptaków i czego tak naprawdę obserwatorzy ptaków mogą się dowiedzieć z obserwacji karmników.

Swoją prezentację przedstawił również prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Mówił on o popularnych wyprawach na Antarktydę, realizowanych w celu obserwacji ornitologicznych.

Podczas corocznego spotkania ornitologów i wielbicieli ptaków w ZUOK Spytkowo, po raz pierwszy goszczono eksperta z zagranicy. Była nim dr Irina Samusenko, kierownik Laboratorium Ornitologii Instytutu Zoologii oraz Centrum Naukowo-Praktycznego dla Zasobów Biologicznych Białoruskiej Akademii Nauk. Przedstawiła ona wyniki badań zrealizowanych na trzech składowiskach odpadów komunalnych i przemysłowych w okolicach Mińska (Białoruś). Z badań tych wynika, że do najczęściej pojawiających się na składowiskach ptaków należą m.in. kawki, gawrony i szpaki.

Podczas konferencji efektami swojej pięcioletniej działalności pochwaliła się także Młodzieżowa Grupa Badawcza Ptaków Wysypisk – Kania, która funkcjonuje przy Szkole Podstawowej nr 7 w Giżycku. Grupa bierze czynny udział w licznych zajęciach ornitologicznych.

Rozstrzygnięty konkurs o ptakach

Ponadto podczas konferencji wręczono nagrody w konkursie fotograficznym „W powietrzu, w wodzie i na lądzie – ptaki regionu Wielkich Jezior Mazurskich”. Konkurs został zorganizowany przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, ZUOK Spytkowo oraz Nadleśnictwo Giżycko.

W kategorii dziecięco-młodzieżowej nagrody otrzymali: za III miejsce – Wiktor Puka, za zajęcie II miejsca – Magdalena Błażewicz, a za I miejsce – Wiktor Szydłowski.

W kategorii dorosłych wyróżniono cztery osoby. Są to: Grzegorz Ławrynowicz (wyróżnienie), Anna Trochimiuk (III miejsce), Beata Ułanowicz (II miejsce) i Jan Olchówka (I miejsce).

Spotkanie odbyło się po patronem honorowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Patronatem konferencję objęło także Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ZUOK Spytkowo

fot. ZUOK Spytkowo

reklama

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama

reklama