IV Mazurska Konferencja Ornitologiczna 2019 odbędzie się 6 kwietnia br. w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie (ZUOK). Patronem honorowym uroczystego spotkania pasjonatów ptaków jest Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Jak wskazuje ZUOK, organizowana od 2016 r. konferencja stała już stałym punktem planów dla grona przyrodników, w tym ornitologów, naukowców i miłośników przyrody. Podczas czwartej edycji będzie można wysłuchać szóstki prelegentów, przy czym każdy z nich zajmie się innym aspektem rozważań o ptakach (program konferencji pdf 383 kB).
Ptasie opowieści w ZUOK Spytkowo – czwarta edycja konferencji
W spotkaniu weźmie udział Aleksandra Szurlej-Kielańska, ornitolog i pasjonatka ochrony przyrody, która zawodowo zajmuje się propagowaniem wiedzy i dobrych praktyk z zakresu ochrony przyrody wśród specjalistów branży budowlanej i projektowej. Prelegentka opowie o szklanych przeszkodach, jakie na swojej drodze napotykają ptaki głównie w dużych miastach oraz o tym, jakie rozwiązania i zabezpieczenia należy stosować, aby je chronić.
Jako kolejny głos zabierze inż. Dariusz Górecki, ornitolog i przyrodnik, który od 24 lat współpracuje ze Stacją Ornitologiczną. W stacji zajmuje się badaniami związanymi z obrączkowaniem ptaków, co będzie głównym tematem jego wystąpienia. Będzie też gość z zagranicy – dr Irina Samusenko, kierownik Laboratorium Ornitologii Instytutu Zoologii oraz Centrum Naukowo-Praktycznego dla Zasobów Biologicznych Narodowej Akademii Nauk Białorusi. Przedstawi ona wyniki badań przeprowadzonych na trzech składowiskach odpadów komunalnych i przemysłowych. Badania objęły instalacje zlokalizowane w okolicach Mińska (Białoruś) i prowadzone były w okresie od kwietnia 2016 r. do dziś.
– Zarówno liczba prelegentów, jak i gości z roku na rok rośnie. Niezmiernie cieszy fakt, że nasza działalność poza branżowa cieszy się takim zainteresowaniem. Jednocześnie jest to także dla ZUOK duże wyzwanie, aby po pierwsze – pełnić rolę dobrego gospodarza wydarzenia, a po drugie – nie zawieść naszych wybitnych gości pod względem aspektu merytorycznego tego przedsięwzięcia – mówi Paweł Lachowicz, prezes ZUOK w Spytkowie.
Krzysztof Pawlukojć, miłośnik przyrody i ptaków oraz stały uczestnik naszych konferencji, przedstawi swój „Dekalog miłośnika ptaków średniej jakości w średnim wieku”. Natomiast Marcin Kostrzyński, od wielu lat filmujący dziką przyrodę, udowodni w swoim wystąpieniu, że gatunki ptaków uznane przez nas za pospolite mogą okazać się niezwykle ciekawe po bliższym poznaniu.
Gościem wydarzenia będzie również prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. W swoim wykładzie ma on poruszyć kwestie konsekwencji, jakie mogą wyniknąć z niewłaściwej ingerencji w ptasie siedliska.
ZUOK czeka na zgłoszenia chętnych
Podczas konferencji odbędzie się także podsumowanie konkursu fotograficznego zorganizowanego we współpracy z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich oraz wręczenie nagród. Chętni będą mogli także odbyć wycieczkę po ZUOK.
Warto odnotować, że wstęp na konferencję jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Stąd też ZUOK zachęca wszystkie zainteresowane udziałem osoby do kontaktu (tel. 87 555 54 27, e-mail: j.bogdanowicz@zuokspytkowo.pl), w celu zgłoszenia swojej obecności.
Na podstawie informacji nadesłanej przez ZUOK Spytkowo
fot. ZUOK Spytkowo