O gatunkach chronionych

Gniewosz plamisty Coronella austriaca i żółw błotny Emys orbicularis – to dwa gatunki będące pod ochroną, o których dyskutowano podczas spotkania zorganizowanego 25 listopada br. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. Miało ono na celu wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie określenia sposobu wykorzystywania rolniczego terenu w rejonie Kunowic i Rybocic, zajmowanego przez te zwierzęta jako miejsca rozrodu.
 
Gniewosz plamisty jest gatunkiem niejadowitego węża z rodziny połozowatych. Jest nieszkodliwy dla ludzi, choć często mylony ze żmiją zygzakowatą. W Polsce jest pod ochroną. Dorasta do 80 cm długości. Gatunek ciepłolubny, zamieszkuje zwykle nasłonecznione polanki leśne, zbocza wzgórz, wapienne skałki i gołoborza, nasłonecznione skarpy nad wodami.
 
Natomiast żółw błotny to jedyny gatunek żółwia występujący naturalnie w Polsce. W środowisku żyje powyżej 100 lat. Jest on gatunkiem nizinnym, a jego środowiskiem jest woda, którą opuszczają tylko samice dla złożenia jaj. Zamieszkuje nieduże, zarastające jeziorka, leśne oczka wodne, bagna, gęsto zarośnięte i trudno dostępne starorzecza, duże stawy oraz wolno płynące rzeczki z gęstą roślinnością. Gatunek pod ochroną, bardzo rzadki. Ścisłą ochroną został objęty w 1935 r. Wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.
 

Partner Portalu

Partner Portalu