nowe rezerwaty przyrody

Nowe rezerwaty przyrody w województwie łódzkim

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego (UMWŁ) poinformował, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi (RDOŚ) powołała trzy nowe rezerwaty przyrody. Dwa z nich znajdują się na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego (ZPKWŁ). Obszary kolejnych trzech rezerwatów zostały powiększone.

Gdzie powstały nowe rezerwaty przyrody?

W Sulejowskim Parku Krajobrazowym powstał rezerwat przyrody „Bory nad Pilicą”. Znajduje się w gminie Ręczno, w powiecie piotrkowskim. Jego powierzchnia to niemal 24 ha. Powołano go w celu ochrony oligotroficznych borów sosnowych, w których występują ważne dla nauki, chronione gatunki roślin.

Kolejny rezerwat przyrody to rezerwat „Rokita”. Znajduje się w powiecie skierniewickim, na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Jak przekazał UMWŁ, powstał, by zachować ze fragment naturalnej, głęboko wciętej doliny rzeki Rokita z cennymi zbiorowiskami leśnymi ze względów naukowych i dydaktycznych.

Ostatni z nowo utworzonych rezerwatów to „Bagno w Ewinie”. Mieści się w powiecie radomszczańskim. Na tym obszarze szczególnej ochrony wymaga torfowisko i sosnowy bór bagienny, w którym występuje długosz królewski, czyli zagrożony gatunek paproci.

Większa powierzchnia rezerwatów przyrody

Zwiększyła się też powierzchnia istniejących już rezerwatów przyrody. Jak podał UMWŁ, rezerwat „Konewka”, położony w Spalskim Parku Krajobrazowym, ma teraz ponad 113 ha. Zaś rezerwat „Las Jabłoniowy” na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, zajmuje już niemal 20 ha. Najbardziej, bo niemal czterokrotnie, zwiększyła się powierzchnia rezerwatu „Dębowiec” w powiecie radomszczańskim. Obecnie wynosi ona prawie 206 ha.

W Województwie Łódzkim jest obecnie 90 rezerwatów przyrody. To obszary szczególnie chronione, które obejmują tereny wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub krajobrazowymi. Stanowią dziedzictwo przyrodnicze ludzkości – podsumował UMWŁ.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Małgorzata Szafrańska-Kuhn i Krzysztof Kuhn/Archiwum ZPKWŁ

Partner Portalu

Partner Portalu