Nowe ogrody kieszonkowe

Nowe ogrody kieszonkowe powstaną w Rzeszowie

Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie (ZZM) są gotowi do wiosennych nasadzeń – podkreśla Biuro Prasowe Urzędu Miasta Rzeszowa (UM). Jak zaznacza magistrat, w planach mają m.in. zagospodarowanie skwerów, na których powstaną nowe ogrody kieszonkowe.

Nie tylko nowe ogrody kieszonkowe

Nowe aranżacje zieleni pojawią się na Placu Farnym i przy ul. Chmaja – wskazuje UM. Projekty obu skwerów są już gotowe. Przygotowała je architekt krajobrazu Małgorzata Buczkowska, pracownik ZZM. Wykonanie nowych aranżacji zieleni planowane jest na przełomie czerwca i lipca.

Wszystkie projekty zieleni miejskiej wykonujemy sami, mamy pracowników, którzy są architektami krajobrazu. To obniża koszty i pozwala nam jak najlepiej wykorzystać miejską przestrzeń – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor ZZM.

Urzędu Miasta Rzeszowa

Oprócz dwóch parków kieszonkowych pojawią się także inne nowe aranżacje w Rzeszowie oraz dodatkowe nasadzenia na już istniejących terenach zieleni – podkreśla UM. W tym roku w obsadzie królować będą: róże, szałwie omszone, jeżówki purpurowe, a także rozchodniki okazałe i trawy ozdobne. Nie zabraknie również mnóstwa drzew i krzewów. Będą to m.in.: graby pospolite, klony, grusze drobnoowocowe, sosny górskie, jałowiec sabiński, berberys thunberga, rozplenica japońska, miskanty – chiński i cukrowy, hortensje bukietowe i ogrodowa, liatra kłosowa, turzyca sztywna, tawuła japońska, cis pospolity, trzcinnik ostrokwiatowy i krótkowłosy, trzmielina fortune’a – wylicza UM.

Nowe ogrody kieszonkowe i rośliny miododajne

Rośliny dostosowane będą do wymagających warunków miejskich, ale są tak dobrane pod względem kompozycyjnym, aby zapewniały atrakcyjny wygląd zieleńców przez cały rok – przekonuje UM. Dodatkowo wybierając gatunki roślin, miejscy specjaliści zajmujący się zielenią, położyli duży nacisk na to, aby było jak najwięcej roślin miododajnych. – W ten sposób wzbogacamy bazę pokarmową dla pszczół, trzmieli, motyli i innych owadów zapylających, a to ważne dla nas wszystkich – tłumaczy dyrektor Wąsowicz-Duch.

W 2020 r. na terenach zieleni miejskiej, posadzonych zostało 28 tys. drzew i krzewów, a także bylin, pnączy i traw ozdobnych – wylicza UM.

Zachęcamy do odkrywania miejsc, w których zrealizowane zostały w latach ubiegłych nasze projekty – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch.

Na podstawie nadesłanej informacji

rys. 2 x UM Rzeszowa