karmniki dla ptaków i wiewiórek

Nowe karmniki dla ptaków i wiewiórek w Poznaniu

Ptaki i wiewiórki mieszkające w parku Cytadela w Poznaniu mają nowe karmniki. To kolejne konstrukcje zainstalowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) na terenie Poznania – poinformował Urząd Miasta Poznania (UM) i przypomniał przy okazji podstawowe zasady dokarmiania ptaków.

Nowe karmniki dla ptaków i wiewiórek na poznańskiej Cytadeli

Poznański magistrat przypomina, że zima to to trudny okres zarówno dla ptaków, jak i wiewiórek mieszkających w mieście. Krótki dzień oraz niesprzyjające warunki pogodowe nie pozwalają zwierzętom zaspokoić głodu, dlatego tak ważna jest pomoc ze strony człowieka.

Poznański ZZM na terenie Cytadeli umieścił dwa karmniki dla wiewiórek i jeden dla ptaków. Nowe konstrukcje dla zwierząt, dzięki wysypywanej w nich karmie, składającej się z orzechów laskowych i włoskich oraz specjalnej mieszanki ziaren dla ptaków, pozwolą zwierzętom uzupełnić niedobory pokarmowe – przekonuje UM.

Nowe karmniki ustawione w parku Cytadela, to – jak podkreśla poznański magistrat – kolejne „ptasie jadłodajnie” zlokalizowane w Poznaniu. W ubiegłym roku karmniki wyposażone w poidełka i tablice informacyjne zostały zainstalowane na terenie parków: Izabeli i Jarogniewa Drwęskich, Stanisława Moniuszki, na osiedlu Orła Białego, a także na placu Adama Asnyka.

Jak dokarmiać ptaki żeby im nie zaszkodzić?

Przy okazji UM przypomina zasady dokarmiania ptaków, podkreślając przy tym, że Poznań jest domem dla ponad 100 gatunków ptaków. jak zaznacza magistrat, nie wszystkie ptaki zimą migrują w cieplejsze rejony, a wiele z nich zostaje.

Miejscy urzędnicy zwracają uwagę, że ptaki należy dokarmiać wyłącznie zimą i nie wolno wrzucaj ich pokarmu do wody. Jeśli ktoś zdecydował się dokarmiać ptaki powinien to robić regularnie. Jest to bardzo istotne, szczególnie w okresach silnych mrozów, ponieważ zwierzęta przyzwyczajają się do „ptasich jadłodajni” i przestają szukać pożywienia gdzie indziej.

Czym karmić ptaki? Można w tym celu stosować ziarna zbóż, płatki i otręby zbożowe, a także drobno krojone, surowe lub ugotowane (bez soli) warzywa. Magistrat podkreśla, że pod żadnym pozorem nie wolno ptaków karmić jedzeniem zawierającym sól, produktami spleśniałymi i pieczywem. Dlaczego nie wolno stosować chleba? Bowiem może on powodować schorzenia układu pokarmowego, zaburzania gospodarki wodnej organizmu czy wady zwyrodnieniowe.

Na podstawie www.poznan.pl

fot. ZZM/UM Poznania