Nowe budki lęgowe

Nowe budki lęgowe dla ptaków i wiewiórek oraz ptasia stołówka

W dziewięciu dzielnicach Gdańska montuje się nowe budki lęgowe, w których zimowe schronienie znajdzie wiele gatunków ptaków oraz wiewiórki. Będzie także klasyczny karmnik – jak zaznacza Urząd Miejski Gdańska (UM) – idealne miejsce by podglądać skrzydlatych bywalców miejskiej stołówki. Kolejne ptasie osiedla, karmnik, a także domki dla wiewiórek powstają w ramach projektów budżetu obywatelskiego.

Nowe budki lęgowe dla ptaków

Nowe budki lęgowe zapewnią komfortowe warunki gniazdowania wielu gatunkom ptaków – zaznacza UM. Rozgościć będą się w nich mogły m.in.: sikora uboga, czarnogłówka, czubatka, sosnówka, modraszka, bogatka, mazurek, wróbel, pleszka, kawka, kraska, włochatka czy szpak. Przystosowane do potrzeb różnych gatunków siedliska powstają w kilku dzielnicach. Magistrat zaznacza, że zostanie zamontowanych 875 ptasich budek lęgowych. Trafią one w określonych liczbach w poniższe lokalizacje i w ramach wskazanych projektów obywatelskich:

  • Przymorze Wielkie – „Ptasie Osiedle” – 125 szt.
  • Jasień – „Budki lęgowe dla ptaków Jasień” – 125 szt.
  • Oliwa – „Budki lęgowe dla ptaków Oliwa” – 125 szt.
  • Osowa – „Budki lęgowe dla ptaków Osowa” – 125 szt.
  • Siedlce – „Budki lęgowe dla ptaków Siedlce” – 125 szt.
  • Wrzeszcz Dolny – „Budki lęgowe dla ptaków Wrzeszcz Dolny” – 125 szt.
  • Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia – „Budki lęgowe dla ptaków Żabianka” – 125 szt.

Ptasia stołówka daje sposobność do obserwacji przyrodniczych

W Aniołkach stanie natomiast nowy, klasyczny karmnik. Jego konstrukcja umożliwi obserwowanie ptaków, które skuszą się na posiłek w tym miejscu. Ptasia stołówka będzie zamontowana na drewnianym stojaku, w miejscu osłoniętym od wiatru i niedostępnym dla drapieżników. Jest to realizacja jednego z założeń projektu finansowanego z budżetu obywatelskiego pn. „Zielona Wronia”.

Ptaki są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami i owadami, którymi się żywią – zaznacza UM. Magistrat dodaje, że nie tylko są one ważnym elementem ekosystemu, ale bez ich śpiewu w mieście byłoby ponuro i smutno. Warto więc tworzyć dla nich kolejne bezpieczne i przyjazne przestrzenie.

Nie tylko nowe budki lęgowe, ale także schronienia dla wiewiórek

Miasto zatroszczy się także o wiewiórki. Sympatyczne gryzonie wkrótce zasiedlą 30 nowych domków w Parku Oruńskim. Stanie się tak w ramach projektu budżetu obywatelskiego pn. „Domki dla wiewiórek z oruńskiego parku”. Schronienia tego typu są wykorzystywane przez nie jako spiżarnie oraz wygodne miejsca do zimowania i rozrodu. Prawdopodobieństwo, że dzięki nowym siedliskom już wiosną i latem wiewiórek w Parku Oruńskim przybędzie, jest wysokie – przekonuje UM. miejscy urzędnicy dodają, że spotkania z nimi to zawsze mnóstwo radości nie tylko dla najmłodszych.

W sumie na terenie miasta będzie już ponad 2200 budek lęgowych przystosowanych do potrzeb zarówno ptaków, jak i wiewiórek. Wykonane z litego drewna konstrukcje impregnowane są pokostem lnianym, który wnika w strukturę desek, blokując wchłanianie wody oraz wilgoci. Dzięki temu budki są odporne na warunki atmosferyczne przez długi czas, a zwierzęta mają do dyspozycji komfortowe i bezpieczne ostoje.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu