Nowa łódź

Nowa łódź dla straży rybackiej – zakup ze wsparciem WFOŚiGW w Szczecinie

Nowa łódź Społecznej Straży Rybackiej w Szczecinie pozwoli na monitoring 30 zachodniopomorskich rzek, jezior i zbiorników zaporowych – zaznacza Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (WFOŚiGW).

Funkcjonariusze Społecznej Straży Rybackiej Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie (PZW) dzięki nowej łodzi będą mogli – niezależnie od pogody – prowadzić patrole na 30 zachodniopomorskich rzekach, jeziorach i zbiornikach zaporowych, a zakup, nastawiony na ochronę przyrody i przeciwdziałanie kłusownictwu, dofinansował WFOŚiGW.

Nowa łódź z echosondą pozwoli na prowadzenie patroli

Nowa łódź, to kabinowa jednostka, która jednorazowo może zabrać na pokład maksymalnie sześć osób. Została ona wyposażona w silnik zaburtowy o mocy 80 KM i echosondę.

Wyposażenie jednostki pozwoli Społecznej Straży Rybackiej na prowadzenie patroli wodnych w dzień i w nocy, niezależnie od pogody i pory roku – szczególnie jesienią i zimą, gdy częściej mamy do czynienia z problemem kłusownictwa. W ten sposób strażnicy będą chronić cenne przyrodniczo zbiorniki wodne, ale także przeciwdziałać zanieczyszczeniom wód – mówi Emilia Niemyt, prezes Zarządu WFOŚiGW.

Łódź będzie wykorzystywana przez Społeczną Straż Rybacką Okręgu PZW w Szczecinie na wodach pozostających w zasobach Okręgu, w szczególności na Odrze Zachodniej i Wschodniej, a także na zbiornikach wodnych w okolicach Goleniowa, Gryfina, Gryfic, Kamienia Pomorskiego, Łobza, Polic, Pyrzyc i Stargardu. Monitoring obejmie 30 rzek, jezior i zbiorników zaporowych na wodach. Korzyścią ma być nie tylko zwiększenie ochrony wód, ochrony przyrody i monitoringu środowiska naturalnego, ale także poprawa walorów turystycznych wzdłuż zachodniopomorskich rzek – wskazuje WFOŚiGW.

Nowa łódź za 123 tys. zł i z dotacją WFOŚiGW

Koszt zakupu łodzi to ponad 123 tys. zł, z czego 60 tys. zł to dotacja udzielona przez WFOŚiGW w Szczecinie. Dzięki tym środkom kupiono także przyczepę do transportu jednostki.

W strukturze Społecznej Straży Rybackiej Okręgu PZW w Szczecinie znajduje się dziewięć komend powiatowych – przypomina WFOŚiGW i dodaje, że Społeczna Straż Rybacka działa na podstawie art. 24, art. 25 i art. 26 ustawy z dnia 18 kwietnia o rybactwie śródlądowym. Zadaniem tej formacji jest sprawowanie kontroli przestrzegania ustawy o rybactwie śródlądowym i przepisów wydanych na jej podstawie, w ścisłym współdziałaniu z innymi jednostkami i organizacjami działającymi na rzecz ochrony wód, mienia społecznego, ochrony przyrody i przestrzegania prawa (m. in. z Państwową Strażą Rybacką, policją i Głównym Inspektoratem Rybołówstwa Morskiego).

To kolejne wsparcie Funduszu, udzielone Okręgowi PZW w Szczecinie – wskazuje WFOŚiGW i dodaje, że przyznane wcześniej dofinansowanie pozwoliło na realizację 12 odcinków filmów „Kołowrotek”, dotyczących edukacji i promocji wędkarstwa. Łączne dofinansowanie przekazane przez Fundusz Związkowi to ponad 111 tys. zł.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. WFOŚiGW w Szczecinie

reklama