Na ratunek płazom

Na ratunek płazom

Podczas wiosennych wędrówek do zbiorników wodnych, w których odbywają gody, płazy masową giną na ruchliwych drogach – przypomina Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW).

Aby ratować żaby, przy drogach w gminach Trzebnica, Żmigród, Milicz i Krośnice rozstawiono siatki o łącznej długości ponad 2 km. Migrujące żaby wpadają do wiader wkopanych przed zaporami, a dzieci z okolicznych szkół przenoszą płazy w bezpieczne miejsca.

Na ratunek płazom ze wsparciem z WFOŚiGW we Wrocławiu

Prowadzoną już od 12 lat akcję Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych (DZPK) wspiera WFOŚiGW.

Od 2006 r. przyrodnicy wraz z wolontariuszami uratowali już ponad 62 tys. tych pożytecznych zwierząt, m.in. ropuchy szare, ropuchy zielone, rzekotki drzewne i grzebiuszki ziemne – mówi Łukasz Kasztelowicz prezes Zarządu.

Opisywana akcja prowadzona jest w gminach położonych na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. Bierze w niej udział ok. 400 wolontariuszy – uczniów wraz z opiekunami oraz przyrodnikami z DZPK. Będą oni spisywać i liczyć napotkane gatunki żab.

Przyrodnicy oceniają, że akcja przenoszenia żab może potrwać nawet do połowy maja. Żaby potrafią przetrwać zimę zamrożone w tafli lodu. W miarę wzrostu temperatur płazy budzą się z zimowego letargu i wyruszają ze swoich kryjówek w lasach i łąkach ku zbiornikom wodnym, które są miejscami ich rozrodu. W czasie tych wędrówek nie zważają na niebezpieczeństwo i łatwo wtedy padają łupem drapieżników lub giną pod kołami samochodów, gdy szlak ich wędrówki prowadzi przez drogi.

Wartość zadania realizowanego przez DZPK wynosi ok. 35 tys. zł, a wsparcie z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniesie 7 tys. zł.

Jak co roku akcję poprzedzają prelekcje o życiu płazów i sposobach ich ochrony, organizowane w szkołach podstawowych i gimnazjach. Jako podsumowanie tegorocznej akcji na początek czerwca br. zaplanowano „Święto Żaby”, które odbędzie się w Miliczu. Zaplanowano m.in. konkursy, gry i zabawy tematycznie związane z płazami. Jedną z głównych atrakcji będą konkursy m.in. na strój żaby.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WFOŚiGW we Wrocławiu

fot. WFOŚiGW we Wrocławiu

 

reklama