Na pomoc ptakom

Latem, podczas upałów ludziom niejednokrotnie grozi przegrzanie. Okazuje się jednak, że to samo niebezpieczeństwo może dotknąć zwierzęta, m.in. ptaki. W związku z powyższym władze Gdyni zaapelowały do mieszkańców o pomoc skrzydlatym przyjaciołom w czasie upałów.
 
Najwygodniej kupić poidełko w sklepie zoologicznym i zamontować je w ogrodzie, na balkonie lub w oknie. Można je również wykonać domowym sposobem. Wystarczy do podstawki na kwiaty, plastikowej miski czy odpowiednio przyciętej butelki nalać wody. Jeżeli dno naczynia jest śliskie, warto wypełnić je drobnym żwirem. Dodatkową atrakcją dla ptaszka będzie włożony do środka kamień, na którym może usiąść, odpocząć i zająć się toaletą. Ogrodowe poidełko powinno znaleźć się w miejscu zacienionym.
 
Należy pamiętać, że woda w poidełku powinna być regularnie wymieniana, co nie dopuści do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów, które mogą zagrozić ptasiemu zdrowiu.
 
Jakie gatunki mogą się najczęściej pojawiać? Wróble, mazurki, sikorki, szpaki, kosy, gile i szczygły. Zapewne będą również większe ptaki, takie jak sroki, gawrony, kawki i sójki.
 
Na podstawie: www.gdynia.pl
fot. www.freeimages.com

Partner Portalu

Partner Portalu