młode sokoły

W zakładach KGHM na świat przyszły młode sokoły

Jak poinformował KGHM, w należących do spółki Zakładach Wzbogacania Rud w Polkowicach, na świat przyszły cztery młode sokoły. Na kominie Huty Miedzi Głogów wykluł się kolejny młody ptak.

Łącznie wykluło się pięć młodych ptaków

W oddziałach KGHM urodziło się łącznie pięć pisklaków. Otrzymały one specjalną obrączkę przeznaczoną dla sokołów gniazdujących na terenach miejskich. Ptakom założono też obrączkę obserwacyjną, zakładaną ptakom dzikim, urodzonym w naturze.

To wyjątkowa sytuacja, że kolejna para sokołów znalazła dom w Zakładach Wzbogacania Rud. Najwyraźniej monolityczny wysoki budynek okazał się doskonałym miejscem do odchowania piskląt. Panująca wokół cisza, spokój, brak ludzi w oknach i na balkonach jak to ma miejsce w klasycznym wieżowcu oraz dostępność pokarmu zadecydowały o zadomowieniu się tutaj sokołów powiedział Dariusz Matijczak, główny specjalista ds. gospodarki leśnej w Hucie Miedzi Głogów.

Młode sokoły w zakładach KGHM i opieka ze strony pracowników

Pracownicy huty w Głogowie opiekują się sokołami wędrownymi od 2009 r. Wybudowali specjalną platformę lęgową, doglądają ptaków, obrączkują. Od czasu zamontowania platformy lęgowej na kominie huty, zaobrączkowanych zostało 46 piskląt. Dzięki monitoringowi ptaków wiadomo, że jeden z nich o imieniu Giga wybrała życie w stolicy i gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki. Natomiast w Zakładach Wzbogacania Rud w Polkowicach prawdopodobnie również powstanie specjalna platforma lęgowa, umiejscowiona we wnęce budynku. Jeśli pozwolą na to warunki techniczne, zostanie zainstalowany podgląd gniazda. Wszystkie te działania mają być uzgodnione z właścicielem obiektu, w konsultacji ze służbami technicznymi i doradztwem specjalistów sokolników.

Sokoły to jedne z najrzadszych ptaków w Polsce. Dzięki objęciu gatunku ścisłą ochroną populacja się rozwija. Co roku przybywa kilkanaście par lęgowych.

Gniazdo sokołów w Hucie Miedzi Głogów można obserwować tutaj.

Na podstawie media.kghm.com

fot. KGHM

Partner Portalu

Partner Portalu