Płazy, gady i inne drobne zwierzaki często są ofiarami jeżdżących samochodów – podał Urząd Miasta Łodzi (UM). Gdy drogi są mokre, migracje żab są problemem komunikacyjnym. To również problem z zakresu ochrony przyrody.
Płotki zabezpieczą migracje żab
Dzięki projektowi Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego „Andrzejów dla dzikiej przyrody – Gajcego bez rozjechanych żab”, postawione zostały specjalne płotki modułowe. Są one wykonane z ciemnego tworzywa poliuretanowego. Płotki mające zabezpieczyć migracje żab mają łączną długość ok. 90 m.
To – jak wskazał UM – po prostu sposób do zmuszenia żab i innych małych organizmów do poruszania się wzdłuż wysokiej dla nich ściany. Takie „ogrodzenie” ma tzw. bieżnię, czyli półkę z plastiku, która zapobiega podkopywaniu przez płazy i gryzonie. Zabezpieczono też teren dookoła przepustu pod drogą. Teraz żaby będą mogły bezpiecznie przemieszczać się do swojego miejsca rozrodu.
Miejsce realizacji projektu to tereny rozlewiska rzeki Miazgi. Jak zaznaczył magistrat, wiosną jest to teren, który płazy chętnie wybierają do bytowania i rozrodu. Całkowity koszt inwestycji to niespełna 20 tys. zł.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. UM Łodzi