migracje ropuchy szarej

Migracje ropuchy szarej w Szczecinie

Wiosną rozpoczyna się okres godowy i migracje ropuchy szarej. Przy Jeziorze Szmaragdowym w Szczecinie mogą pojawić się ograniczenia w ruchu samochodów. Miasto podejmuje działania w celu ochrony płazów, które mogą potrwać do kilku tygodni.

Ropucha szara rozpoczyna okres godowy, a miasto podejmuje działania ochronne

Ropucha szara (bufo bufo) to gatunek chroniony, zamieszkujący szczecińskie lasy. W okresie godowym zwierzęta przemieszczają się w kierunku zbiorników wodnych, w których samice składają jaja. Jedna z ropuszych tras prowadzi przez ul. Kopalnianą i okoliczne parkingi, do Jeziora Szmaragdowego. Urząd Miasta Szczecin (UM) zaznaczył, że nad bezpieczeństwem ropuch w okresie godowym, każdego roku czuwają pracownicy Lasów Miejskich ZUK. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie ginęły one pod kołami dojeżdżających do jeziora samochodów. Urzędnicy apelują do kierowców odwiedzających okolicę jeziora, aby na czas wędrówek ropuch pozostawiali pojazdy na dolnym parkingu, tuż za wiaduktem i nie przejeżdżali ulicą Kopalnianą. Docelowo, górny parking ma zostać całkowicie wyłączony z użytku. Apel do kierowców, wraz ze wskazówkami dojazdu do dolnego parkingu, można znaleźć również na tablicach ustawionych w terenie.

Dodatkowo, aby ograniczyć obecność ropuch na ulicy, powstaną specjalne ogrodzenia wykonane z geowłókniny, mające zatrzymać płazy w bezpiecznym miejscu – zapowiedział UM. Następnie, nad wodę, przeniosą je pracownicy Lasów Miejskich.

Natomiast na ropuchy występujące w rejonie Goplany w Lesie Arkońskim, szczególną uwagę powinni zwrócić przede wszystkim rowerzyści.

Prośba o nie przenoszenie ropuch

Urzędnicy proszą wszystkie osoby spacerujące w okolicach Jeziora Szmaragdowego oraz Goplany, które spotkają na swojej drodze ropuchy o nie przenoszenie ich i pozostawienie zwierzętom przestrzeni do wędrówki.

Na podstawie nadesłanej informacji

Fot. ???

Partner Portalu

Partner Portalu