miejsca na kolejne drzewa

Miejsca na kolejne drzewa w stolicy

Warszawscy ogrodnicy szykują zamówienie na nowe drzewa – informuje Urząd m.st. Warszawy. Tym razem priorytetem do nasadzeń są mniej znane uliczki, miejskie podwórka i osiedlowe skwery zieleni. Mieszkańcy mogą pomóc dzielnicom, wskazując miejsca nasadzeń w aplikacji Warszawa 19115 w zakładce „Posadź drzewo”.

Mieszkańcy stolicy wskazują miejsca na kolejne drzewa

Trwają przygotowania do dużego przetargu na jesienne nasadzenia. Sporządzamy m.in. listę gatunków nowych drzew oraz mapę zieleńców, w których mogą pojawić się dodatkowe szpalery. Warszawianki i warszawiacy doceniają miejską zieleń, dlatego, oprócz konsultowania się z dzielnicami, zbieramy sugestie od mieszkańców za pomocą miejskiej platformy kontaktu Warszawa 19115 – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

W maju burmistrzowie dzielnic zostali poproszeni o wskazanie punktów, w których mogą stanąć kolejne drzewa oraz preferowane rodzaje roślin. Nowe klony, dęby czy kasztanowce ozdobią mniejsze parki, osiedlowe podwórka administrowane przez Zarządy Gospodarki Nieruchomościami oraz węższe uliczki. Pierwsze nasadzenia rozpoczną się jesienią br. Mieszkańcy mają szansę zaproponować miejsca, w których według nich powinno być więcej wysokiej roślinności. Zgłoszenia warszawianek i warszawiaków przyjmowane są w mobilnej aplikacji Warszawa 19115, w zakładce „Posadź drzewo”. Propozycje można też oznaczyć na stronie internetowej Miejskiego Centrum Kontaktu oraz telefonicznie.

Więcej przyulicznych drzew i standardy pielęgnacji

Przy okazji stołeczny magistrat podkreśla, że wiosną stolica wzbogaciła się o ponad tysiąc nowych przyulicznych drzew. Najwięcej roślin pojawiło się na Białołęce, Mokotowie i w Śródmieściu. Każda sadzonka jest objęta trzyletnią gwarancją pielęgnacyjną. Jesienią miasto planuje zainwestować w następne kilka tysięcy drzew.

jak sadzić drzewa

Od kwietnia do października przyuliczne drzewa podlewane są dwa razy w tygodniu, rano lub wieczorem. W gorących i bezdeszczowych porach rośliny podlegają szczególnej obserwacji, a w razie potrzeby ich opiekunowie nawadniają je częściej. Przy niektórych pniach ogrodnicy zamontowali treegatory, czyli gumowe worki o pojemności 50 l, z których powoli sączy się woda chroniąca rośliny przed suszą. Przyuliczne szpalery w misach pielone są z chwastów dwa razy w miesiącu. Dodatkowo specjaliści cyklicznie sprawdzają, czy roślina stabilnie trzyma się w ziemi oraz usuwają połamane lub obumarłe gałęzie, zniszczone m.in. przez silny wiatr. W przypadku infekcji grzybami lub innymi szkodnikami stosowane są bezpieczne opryski, tak by drzewo jak najszybciej wróciło do zdrowia. W trosce o jakość zieleni ogrodnicy co roku formują gałęzie, by korony z liśćmi były estetyczne oraz mogły się równomiernie rozwijać. Prace prowadzone są według ustalonych Standardów kształtowania zieleni Warszawy.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. i rys. UM Warszawy

 

reklama