masakra kormoranów

Masakra kormoranów – ruszył proces oskarżonych

Dwóch mężczyzn oskarżonych zostało o dokonanie zabronionego czynu, jakim była masakra kormoranów na jeziorze Tonowskim w kwietniu 2023 r. W Sądzie Rejonowym w Żninie, 29 lutego br., ruszył proces karny. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot przekazała, że działa w tej sprawie w roli oskarżyciela posiłkowego. Stowarzyszenie jest reprezentowane przez adwokat Karolinę Kuszlewicz.

Masakra kormoranów miała wstrząsający przebieg

Prokuratura postawiła mężczyznom zarzuty wspólnego dokonania zniszczeń w świecie zwierzęcym ze szczególnym okrucieństwem. Przy użyciu metalowych rur mieli oni strącić z drzew ok. 110 gniazd kormoranów. Znajdowało się w nich łącznie kilkadziesiąt jaj oraz ok. 250-300 piskląt. Pozbawili pisklęta możliwości dokarmiania przez rodziców, a część z nich mieli zadeptać. Zawiadomienie o przestępstwie złożyło Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Akt oskarżenia obejmuje przestępstwa z art. 35 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt (znęcanie się i zabijanie ze szczególnym okrucieństwem) oraz art. 181 par. 1 i 2 Kodeksu karnego (zniszczenia w świecie zwierzęcym).

Oskarżeni przyznali się do winy

Podczas pierwszej rozprawy odbyło się przesłuchanie świadków. Oskarżeni przyznali się do winy. Twierdzą jednak, że działali w afekcie, pod wpływem wzburzenia spowodowanego tym, że kormorany wyjadają karpie z jeziora.

– Oskarżeni złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze, które z punktu widzenia masakry, dokonanej w tej sprawie, były dla nas nie do zaakceptowania. My jesteśmy w tym procesie po to, by twardo i jednoznacznie stać po stronie zwierząt i przyrody, a nie dogadywać się z tymi, którzy ten koszmar spowodowali – podkreślił Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. – Będziemy pilnować tego procesu i nie odpuścimy. Wiemy, że to nie pierwsze tego typu okrutne praktyki. Próby eksterminacji młodych – piskląt a nawet fok – zdarzały się już w różnych miejscach Polski w przeszłości – dodał. W odpowiedzi na wnioski o dobrowolne poddanie się karze, prokuratura wskazała, że jej warunkiem jest minimum półtora roku bezwzględnego więzienia dla każdego z oskarżonych. Pracownia zaznaczyła natomiast, że będzie żądać surowszej kary.

Masakra kormoranów – jednym z najdrastyczniejszych krzywd dokonanych na zwierzętach

– Każdego dnia, od 13 lat, zajmuję się sprawami dotyczącymi powodowania przez człowieka krzywdy wśród zwierząt. Ta jest jedną z najbardziej drastycznych, zarówno w mojej praktyce, jak i – śmiem twierdzić – w ogóle w polskiej historii. Około 300 piskląt, miażdżonych, pozbawionych z obrażeniami wewnętrznymi na śmierć głodową, to prawdziwa masakra – podsumowała Karolina Kuszlewicz.

Kolejna rozprawa ma się odbyć 10 kwietnia.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu