mapa pni drzew

Mapa pni warszawskich drzew

Mapa pni warszawskich drzew to kolejne narzędzie służące ochronie warszawskich drzew i miejskiej zieleni. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy (UM) przekazał informację o ponad 245 tys. drzew zinwentaryzowanych na terenie stolicy za pomocą mapy pni drzew.

O nowe dane uzupełniono bazę zieleni w miejskim serwisie mapowym. Mają one ułatwić pracę zarządcom zieleni. Mapa pni drzew to nowe narzędzie w wersji cyfrowej, zbierające informacje o drzewach znajdujących się na wybranym terenie zarządzanym i administrowanym przez miasto. Dane dotyczą drzew powyżej 2,5 metra wysokości i o obwodzie powyżej 10 cm. W miejskim serwisie mapowym od 2020 r. jest też mapa koron drzew, jednak nie wskazuje ona tego co znajduje się pod koroną drzewa. Jak zaznaczył UM, mapa pni drzew ma dostarczać bardziej szczegółowych informacji, wskazując precyzyjnie lokalizację, wysokość oraz obwód pnia drzewa. Ma to pomóc zarządcom zieleni miejskiej prowadzenie dalszej części inwentaryzacji,. Ma ich także wspierać w ustaleniu harmonogramu przeglądów dendrologicznych, co ma przyczynić się do lepszej ochrony roślinności w stolicy. Magistrat zwraca jednak uwagę, że mapa nie obejmuje terenów prywatnych oraz tych, którymi zarządzają Lasy Miejskie – Warszawa. Jest tak z uwagi na występujący tam bogaty drzewostan.

Jak dbamy o warszawskie drzewa?

Stołeczne drzewa pomagają chronić standardy zarządzania zielenią Warszawy – przekonuje UM. Wskazują one m.in. jak dbać o zieleń podczas realizacji inwestycji oraz ustalają jednolite zasady przeglądów i analiz dendrologicznych. Miasto szczególnie troszczy się o pomniki przyrody. Liczba drzew w Warszawie wciąż rośnie, UM podkreślił, że w ciągu obecnej kadencji w stolicy posadzono ponad 630 tys. nowych drzew.

Na podstawie um.warszawa.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu