Nie tylko kumkają, ubarwiając otoczenie zbiorników wodnych czy działek, ale pełnią też ważną rolę w ekosystemie. Bez nich ślimaki i stonki doszczętnie pożarłyby zbiory, a inne stworzenia, jak muchówki czy żądłówki, nie dałyby nam żyć. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by dać im możliwość swobodnego rozmnażania. Tak do pomocy żabom zachęcał Urząd Miejski w Gdyni (UM).
Trudne życie płazów w miastach i zachęta do pomocy żabom
Magistrat zwracał uwagę, że płazy, które występują w Polsce, zaczęły okres godowy. W miastach dotyczy to przede wszystkim żab – zaznaczył UM. Ogromna liczba tych stworzeń nie doczeka się jednak spotkania ze swoją drugą połówką. Wcześniej zginą one pod podeszwami butów, oponami aut, motocykli albo rowerów – w drodze do zbiornika lub cieku wodnego. Straż Miejska w Gdyni zaapelowała, by zwracać uwagę na te pożyteczne zwierzęta i pomóc w ocaleniu im życia. W tym celu rozstawiane były tablice informujące o obecności żab.
– Robimy to po to, byśmy zwrócili uwagę, rozejrzeli się, zwolnili jadąc autem czy rowerem, by jak największa liczba tych bardzo pożytecznych zwierząt mogła przedostać się do zbiorników wody i rozpocząć gody – mówił Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni (SM).
Żaba – sprzymierzeniec ludzi
– To zwierzęta bardzo pożyteczne – mówi Wawrzyniak. – Po pierwsze kijanki, czyli młodociane formy, przeciwdziałają eutrofizacji wód, wyjadając duże ilości glonów. Druga sprawa: same dorosłe już żaby zjadają ogromne ilości bezkręgowców, również tych, które nie są pożyteczne, a których nadmierna obecność szkodzi środowisku naturalnemu. Żaby w łańcuchu pokarmowym stanowią również pokarm dla innych zwierząt.
Pamiętajmy: marzec i kwiecień to czas żabich godów. Dajmy im dojść do zbiorników i cieków wodnych, w których mogą spokojnie się rozmnażać. Odwdzięczą się nie tylko przyjemnym dla ucha kumkaniem, ale i pozytywnym wpływem na nasze plony oraz nasze zdrowie.
Na podstawie www.gdynia.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)