Lex Izera

„Lex Izera” – prezydent podpisał ustawę

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (KPRP) na swojej stronie internetowej poinformowała, że 28 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda, podpisał Ustawę z dnia 23 lipca 2021 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych, określaną mianem „Lex Izera”.

Rozwiązania m.in. dla rozwoju elektromobilności

Jak wskazano w informacji opublikowanej na stronie KPRP, celem omawianej ustawy jest wprowadzenie możliwości dokonywania zamiany nieruchomości należących do Skarbu Państwa, a pozostających w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i położonych w Jaworznie oraz Stalowej Woli, a także terenów z nimi sąsiadujących, na lasy, grunty i inne nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej w określonych przypadkach. Zamianę taką mają uzasadniać potrzeby i cele wynikające z polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii, elektromobilności lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza albo strategicznej produkcji dla obronności państwa, wysokich technologii elektronicznych i procesorów, elektromobilności, a także innowacyjnej technologii wodorowej, lotnictwa, motoryzacji oraz przemysłu tworzyw sztucznych.

Tymczasem w ocenie Koalicji Klimatycznej (KK) specustawa otwiera furtkę do niekontrolowanej wycinki lasów i jest szkodliwa dla Polski. W informacji nadesłanej przed minionym weekendem przedstawiciele strony społecznej zwracali uwagę, że w ich opinii ustawa ta powinna zostać zawetowana.

„Lex Izera” – zezwolenie na niekontrolowaną wycinkę w obliczu coraz szybszych zmian klimatu

W momencie kiedy raport IPCC nie pozostawia żadnych złudzeń co do odpowiedzialności ludzi za coraz szybszą i groźniejszą w skutkach zmianę klimatu i wskazuje, że tylko natychmiastowe i drastyczne redukcje gazów cieplarnianych mogą nas uratować przed globalną katastrofą, Polska – czołowy emitent CO2 w Europie, nie tylko nie podejmuje koniecznych działań mitygacyjnych, natomiast chce zezwolić na dodatkową, niekontrolowaną wycinkę drzew, tak potrzebnych do pochłaniania dwutlenku węgla. Jeżeli prezydent nie zawetuje tej ustawy, potwierdzi, że zupełnie nie rozumie grozy sytuacji i ulega denialistom, twierdzącym, że to tylko szum medialny. Byłby to kolejny bardzo zły sygnał, obok m.in. irracjonalnej daty utrzymania wydobycia węgla do 2049 roku, wydania koncesji dla Turowa do 2044, czy braku niezbędnej transformacji energetyki i gospodarki, wysłany przez nasz kraj przed szczytem klimatycznym w Glasgow – powiedział Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik polityczny KK.

„Lex Izera” – ustawa, która nie powinna powstać

Ta ustawa nigdy nie powinna była powstać. Instrumentalne tworzenie prawa na użytek inwestorów (nawet tych „zielonych”) to nie jest kierunek, w którym ma zmierzać transformacja energetyczna. W dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego nie możemy pozwolić sobie na traktowanie przyrody jak zbędnego balastu, który da się odciąć taką lub inną specustawą. W dodatku specustawą pełną błędów i pozbawioną jakichkolwiek mechanizmów zabezpieczających przed dalszym niszczeniem przyrody. Aby sprawiedliwa transformacja regionów uzależnionych od węgla faktycznie była sprawiedliwa, najpierw zmianie musi ulec myślenie decydentów, którzy w pogoni za inwestorami, zapominają o uwzględnieniu interesu przyrody i głosu społeczeństwa. Mamy nadzieję, że prezydent Andrzej Duda wsłucha się w ten głos – podkreśliła Monika Stasiak z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, ekspertka KK.

Lasy odgrywają kluczową rolę w pochłanianiu gazów cieplarnianych, ale też pomagają nam złagodzić skutki kryzysu klimatycznego. Zamiast prawa, które pozwala inwestorom na ich niszczenie, politycy i polityczki powinni zaproponować takie rozwiązania, które zwiększą obszar chroniony lasów. Wycinanie lasu pod budowę fabryki lub innej inwestycji to nie tylko barbarzyństwo, ale też działanie na szkodę Polek i Polaków. Przyroda jest naszą największą sojuszniczką w walce ze skutkami kryzysu klimatycznego, dlatego liczymy na to, że Prezydent Duda zawetuje Lex Izera – mówiła Katarzyna Guzek z Greenpeace, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

„Lex Izera” – nowe miejsca pracy nie powinny powstawać kosztem polskiej przyrody

Trzeba wyraźnie podkreślić, że nikt nie chce blokować inwestycji, które dają nowe miejsca pracy. Nie mogą one jednak powstawać kosztem polskiej przyrody i wbrew woli obywateli. W Polsce dostępnych jest wiele terenów, doskonale przygotowanych pod inwestycje, które nie wymagają niszczenia środowiska, w tym wycinek lasów. Takie ustawy są niedopuszczalne, szczególnie w obliczu pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, który coraz bardziej zagraża zdrowiu i życiu także Polek i Polaków. Brak transparentności prac nad „Lex Izera”, całkowite pominięcie głosu organizacji pozarządowych, jest jasną przesłanką, przemawiającą za tym, że specustawa musi zostać zawetowana i wyrzucona do kosza – zaznaczył Dominik Olędzki, rzecznik prasowy KK.

Na podstawie www.prezydent.pl i nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

partner merytoryczny