Urząd Miasta Rybnika (UM) poinformował, że w mieście powstał pierwszy las Miyawaki. W jego sadzeniu udział wzięli mieszkańcy. Powstał na terenie za Zespołem Szkół Ekonomiczno-Usługowych, przy rondzie Mazamet.
Las kieszonkowy sposobem na ochronę bioróżnorodności
Las ma powierzchnię 247 m2. Rośnie tam 600 drzew i krzewów z 34 gatunków rodzimych. Wśród nich, UM wymienił lipę drobnolistną, grab pospolity, sosnę pospolitą, buk pospolity, dąb szypułkowy, czereśnię ptasią, jarząb szwedzki, jabłoń dziką, pióropusznik strusi, gajowiec żółty, poziomka, barwinek mniejszy, tojeść rozesłana. „Las kieszonkowy” to las o małej powierzchni, na której można zastosować metodę Miyawaki. Metoda zakłada przekształcenie nawet niewielkich obszarów (skwery, podwórka, nieużytki) w lasy.
– W centrum miasta takiego jak Rybnik, wciąż jeszcze borykającego się z zanieczyszczonym powietrzem, las kieszonkowy to naturalny filtr powietrza, ale przede wszystkim enklawa bioróżnorodności. Zasadzenie lasu w otoczeniu gęstej zabudowy mieszkaniowej i placówek edukacyjnych to zielona odpowiedź na potrzeby naszych mieszkańców gwarantująca, niełatwy dziś do odnalezienia w miastach, bliski kontakt z dziką przyrodą – powiedział Wojciech Kiljańczyk, zastępca prezydenta Rybnika.
Za większość prac w terenie, związanych z przygotowaniem podłoża, odpowiadał Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM). Projekt lasu wykonała firma Forest Maker.
Czym jest las Miyawaki?
– Idea mikro lasów Miyawaki zakłada przywracanie natury na obszary zdegradowane i miejskie. Sukces lasów Miyawaki zawdzięczany jest odpowiedniemu przygotowaniu podłoża, zaczerpywaniu wiedzy z natury o składzie gatunkowym, przyśpieszaniu naturalnych procesów glebotwórczych oraz naśladowaniu procesów zachodzących w puszczach. Dzięki przygotowaniu gleby, przywróceniu procesów glebotwórczych, odpowiedniemu doborowi gatunkowemu i przyśpieszaniu naturalnych procesów mikroLas jest 18x bardziej bioróżnorodny od lasów gospodarczych. Rośnie też 2-3 razy szybciej – wyjaśnia dr Kasper Jakubowski z Forest Maker.
Metoda Miyawaki zapewnia szybki wzrost, wysoki stopień bioróżnorodności i trwałość lasu – podaje UM. Lasy te wymagają pielęgnacji jedynie przez trzy lata po posadzeniu. Po tym czasie, jeżeli wszystko było przygotowane i serwisowane zgodnie z metodą, las staje się bezobsługowy i nie generuje kosztów. Mikro las stworzy enklawę nawet 18x bardziej różnorodną biologicznie, niż tradycyjne lasy – informuje UM. Ma też urosnąć 2-3 razy szybciej, a w mieście pojawią się rośliny miododajne i jadalne.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. Anita Gąsior/UM Rybnika