Łąki kwietne

Łąki kwietne – wysieją 20 tys. m2 w Katowicach

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach (ZZM) posieje w tym roku łąki kwietne na powierzchni ok. 20 tys. m2 – informuje Urząd Miasta Katowice (UM). Wybrana została już lokalizacja dla pierwszej takiej łąki. Mieszkańcy także mogą wskazywać tereny, które należy rzadziej kosić, żeby dać szansę dziko rosnącym gatunkom roślin.

Łąki nie tylko poprawiają estetykę miasta, ale także wzbogacają miejski ekosystem, oczyszczają powietrze i glebę z zanieczyszczeń, kumulują wilgoć, dają schronienie pszczołom i innym zapylaczom. Istotnym walorem łąk w mieście jest też brak potrzeby nawadniania i regularnego koszenia, co przekłada się na oszczędności finansowe i korzyści ekologiczne. Łąki mogą stać się m.in. elementem adaptacji miast do zmian klimatu – wylicza katowicki magistrat.

Łąka Centralna ma się dobrze

Magistrat przypomina, że już rok temu, we współpracy m.in. z Fundacją Łąka, posiana została Łąka Centralna przy Rynku. Do udziału w wydarzeniu zostali wówczas zaproszeni również mieszkańcy. – Założyliśmy od razu, że będzie to projekt długofalowy, służący włączeniu katowiczan w działania związane z zakładaniem miejskich łąk kwietnych. Przyzwyczailiśmy się do trawników, tymczasem łąki mają pozytywny wpływ na ekosystem miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W tym roku ZZM wysieje 20 tys. m2 łąk w kilku lokalizacjach. Pierwszą przy ul. Sokolskiej w Śródmieściu wysiano w minioną sobotę. Kolejne łąki powstaną przy stawie Maroko (ul. Piastów) na osiedlu Tysiąclecia, na rondzie Zenktelera przy ul. Granicznej na os. Paderewskiego i terenie w okolicy Banku PKO przy ul. Chorzowskiej. W Giszowcu łąka zostanie posiana przy ul. Batalionów Chłopskich, między szkołą a kościołem. Będzie też łąka na skarpie przy ul. Kościuszki, w pobliżu ulicy Kłodnickiej. Na katowickich łąkach kwietnych można znaleźć takie gatunki, jak komosy, rumiany, chabry, maki, rozchodniki, rojniki, goździki, koniczyna biała i czerwona, pięciorniki czy kąkole.

Łąka Centralna ma się dobrze. W poprzednim roku pomimo dużej suszy zakwitły na niej kwiaty jednoroczne a rośliny wieloletnie zawiązały rozety liściowe i wykształciły mocne systemy korzeniowe. Dzięki temu już na koniec kwietnia są dobrze rozwinięte i szykują się do wytworzenia kwiatów. Wśród wielu atrakcyjnych dla owadów i bardzo pięknych gatunków, które niebawem zakwitną, są m.in. żmijowiec zwyczajny, szałwia łąkowa, koniczyna czerwona, krwiściąg mniejszy, chaber łąkowy czy ślaz dziki – informuje UM.

Łąki kwietne w Katowicach – korzyści ekologiczne

Mieszkańcy zostaną też zaproszeni do wskazywania miejsc, które ZZM mógłby rzadziej kosić, żeby dać możliwość wzrostu dziko rosnącym gatunkom roślin i zwiększyć ich różnorodność. – W mieście mamy wiele roślin rosnących naturalnie np. podbiał, babka, bluszczyk kurdybanek, stokrotki, fiołki czy mniszek lekarski. Szkoda je wykaszać. Jeśli mieszkańcy widzą, że mają taką naturalną łąkę w okolicy, to na ich prośbę możemy ją zachować. Raz, że to najprostszy sposób działania proekologicznego, czyli jak najmniej ingerować w naturę. Dwa, że dzięki temu małe zwierzęta, jak jeże czy ptaki, łatwiej znajdują sobie siedliska w mieście – mówi Magdalena Biela, zastępca dyrektora ZZM.

Magistrat podkreśla jeszcze inny proekologiczny aspekt takiego rozwiązania. Chodzi o to, że łąki kwietne wystarczy kosić dwa – trzy razy w roku, żeby jak najdłużej cieszyły oko. A im rzadziej wykorzystywane są kosiarki spalinowe, tym mniej spala się paliwa, co przekłada się na oszczędność zasobów i ograniczenie emisji.

Propozycje terenów, które mają być rzadziej wykaszane, należy wysyłać na adres: katoobywatel@katowice.eu do końca maja, wpisując w tytule maila: “łąka kwietna”. Zgłoszenie powinno zawierać dokładną lokalizację terenu i jego opis, najlepiej ze zdjęciem – dodaje UM. Propozycje mieszkańców będą wskazówką dla ZZM do wykorzystania w tym lub w kolejnym sezonie. Niezależnie od tego ZZM sam wyznaczy tereny, gdzie koszenie będzie mniej intensywne, np. w parkach. Pierwszych efektów należy się spodziewać w pełni lata.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Katowice

fot. Fundacja Łąka

 

reklama