Elbląg bliżej natury

Łąki kwietne i rabaty – Elbląg bliżej natury

Coraz chętniej zapraszamy przyrodę do naszych miast. Przynosi ona ukojenie, poprawia mikroklimat, zatrzymuje tak potrzebną wszystkim wodę i daje schronienie małym zwierzętom, w tym owadom – podkreśla Urząd Miejski w Elblągu (UM) i wskazuje, że dzięki łąkom kwietnym i rabatom Elbląg jest bliżej natury.

Polna enklawa, czyli Elbląg bliżej natury

Elbląski magistrat wskazuje, że łąki kwietne, to stosunkowo nowy trend w miastach. Tworzą one przyjazne miejsce dla owadów-zapylaczy, w większym stopniu niż krótko przystrzyżona trawa, magazynują wodę, a w dodatku ładnie wyglądają. Taka kwietna łąka, na specjalnie przygotowanym podłożu, powstała na pasie rozdzielającym jezdnie przy ul. Armii Krajowej. Inne miejsca w Elblągu, gdzie można spotkać łąki kwietne to Park Dolinka, czy Trasa Unii Europejskiej.

Łąki dają bioróżnorodność w miejskich ekosystemach, które mają tak mocno zurbanizowany charakter. Sadzimy rośliny kwietne, trawy, czy zioła, które są w stanie zaaklimatyzować się w mieście i wśród których swoje bezpieczne miejsce znajdują małe zwierzęta, motyle, czy pszczoły – podkreśla Daria Bieńkuńska, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UM.

Elbląg bliżej natury – rabaty w Parku

Nieco inna idea przyświeca rabatom, które już od trzech lat dojrzewają w elbląskim Parku im. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego – dodaje UM. Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu (ZZM) w specjalnych skrzyniach wsadził rośliny, warzywa i owoce, które znane są głównie z… talerzy. – Chodzi o to by dzieci, ale często i dorośli, dowiedzieli się skąd się biorą, jak wyglądają i jak rosną rośliny, warzywa i owoce, które zjadamy – mówi Leon Budzisiak, dyrektor ZZM.

rabaty w Parku

W czterdziestu jeden rabatach (prostokątnych skrzyniach) rosną m.in. pomidory, marchewka, bób, groszek, fasola, czosnek, sałata, por, seler, szpinak buraki oraz zioła, m.in. melisa i mięta – wylicza elbląski magistrat i dodaje, że nieopodal rabat jest mały sad, gdzie rosną śliwa, morela, brzoskwinia, wiśnia, jabłoń, grusza, a także borówki, maliny, poziomki, jeżyny i truskawki.

Według UM, zaletą tych upraw jest to, że mieszkańcy mogą ich na miejscu spróbować. Lokalizacja rabat nie jest przypadkowa, patron Parku Bolesław Nieczuja-Ostrowski w powojennym Elblągu zakładał pierwszą Spółdzielnię Ogrodniczo-Pszczelarską, a ponadto obok znajduje się Szkoła Podstawowa nr 4, więc rabaty mogą być wykorzystywane edukacyjnie, uzupełniając lekcje biologii – tłumaczy magistrat.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM w Elblągu

fot. UM w Elblągu