łąka kwietna

Kolejna łąka kwietna pojawiła się w Szczecinie

Na ul. Jana Królewskiego w Szczecinie została wysiana łąka kwietna. Informację przekazał Urząd Miasta Szczecin (UM). Kwiaty pokryją pas rozdzielający jezdnie o łącznej powierzchni 10 tys. m2.

Łąka kwietna złożona w pełni z rodzimych gatunków

Na przygotowanym gruncie wysiano 20 kg nasion. Magistrat zaznaczył, że użytą mieszankę stanowią w pełni rodzime gatunki. Jest ich prawie 40, w tym siedem jednorocznych. Pozostałe gatunki są wieloletnie. Na ul. Królewskiego pojawią się m.in. maki, rumianki, złocienie, pasternak, marchew, dziewanna, szałwia, przytulia, jaskier, żmijowiec, dziurawiec, pyleniec, goździk czy krwawnik. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, niektóre rośliny mogą zakwitnąć jeszcze w tym sezonie.

Oprócz walorów estetycznych, łąki kwietne w miastach stanowią raj dla owadów zapylających. W dodatku, zabezpieczają one glebę przed wysychaniem skuteczniej od trawników. Wpływa to na poprawę miejskiego mikroklimatu i komfortu życia mieszkańców. Utrzymanie łąk kwietnych, które kosi się zazwyczaj raz w roku nie pochłania dużej ilości energii. Nie są one nawożone ani podlewane, w przeciwieństwie do trawników. Jak podkreślił UM, łąka kwietna jest najbardziej ekologicznym, efektywnym i najtańszym sposobem na wprowadzenie do miasta bioróżnorodności.

Koszt wykonania łąki kwietnej przy ul. Królewskiego to prawie 65 tys. zł. Projekt pochodzi ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Szczecin

Partner Portalu

Partner Portalu