Kormorany w roli głównej

Jeszcze przez trzy tygodnie (do 29 sierpnia 2014 r.) można podziwiać wystawę fotografii Włodzimierza Puchalskiego „Wyspa Kormoranów”. Ekspozycja mieści się w Dobie k. Giżycka.
 
Na wystawie można obejrzeć wielkoformatowe zdjęcia, wykonane w latach 50. XX w., które przedstawiają kolonie kormoranów gniazdujących na wyspie Wysoki Ostrów na Jeziorze Dobskim.
Włodzimierz Puchalski (1909-1979) był legendarnym przyrodnikiem i fotografem. W 1954 r. wydał książkę „Wyspa kormoranów”. W okresie, gdy pracował i przygotowywał materiały do niej, mieszkał w Dobie na Mazurach. To właśnie stąd wypływał na Jezioro Dobskie, obserwując i fotografując kolonię kormoranów. W 2013 r. Lasy Państwowe, na bazie oryginalnych negatywów fotograficznych oraz przy użyciu najnowszej technologii, wznowiły wydanie „Wyspy kormoranów”. Wraz z książką powstała wystawa wysokiej jakości zdjęć, wykonanych przez nestora fotografii przyrodniczej.
 
Dziś Jezioro Dobskie oraz otaczające je łąki, pola uprawne i lasy zostały uznane za obszar specjalnej ochrony ptaków Jezioro Dobskie PLB280012. Przedmiotem ochrony na tym obszarze jest m.in. kormoran czarny (Phalacrocorax carbo), którego liczebność na wyspie Wysoki Ostrów szacuje się na ok. 700 par.
 
Na podstawie: http://rzeszow.rdos.gov.pl

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu