Kolejne nasadzenia

Kolejne nasadzenia na łódzkich ulicach

Półtora tysiąca drzew „wyrosło” w 2020 r. w pasach drogowych łódzkich ulic – poinformował Urząd Miasta Łodzi (UM). Magistrat dodaje, że w tym roku na kilkudziesięciu ulicach pojawią się kolejne nasadzenia.

Kolejne nasadzenia przy ulicach i nie tylko…

Zieleń pojawia się w miejscach, gdzie dotychczas jej nie było. Również na podwórkach i skwerach, które odnawiamy razem z kamienicami w ramach programu rewitalizacji. Chcemy, żeby mieszkańcy mieli za oknem przyjazną, zieloną przestrzeń zarówno od strony ulicy, jak i podwórza, w której można odpocząć po pracy czy pobawić się z dzieckiem. Drzewa już pojawiły się na ulicach: Wschodniej, Próchnika, Kilińskiego czy Sienkiewicza. W tym roku zieleń pojawi się na ponad 30 kolejnych. Sadzimy w centrum Łodzi, ale również na osiedlach. Rok 2021 to nowe drzewa przy ulicy Moniuszki, w Pasażu Hilarego Majewskiego, czy w podwórkach przy ulicy Włókienniczej, ale również posadzimy zieleń przy ulicy Traktorowej i Zarzewskiej – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi (ZIM).

Kolejne nasadzenia, a także wiosenna pielęgnacja zieleni

Wiele gatunków drzew i roślin, zwłaszcza tych mniej odpornych na przymrozki, wymaga pielęgnacji na wiosnę. Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) oraz ZIM w Łodzi rozpoczęły już wiosenne porządki – dodaje UM.

W pasach drogowych ZZM kończy pierwsze zaplanowane na wiosnę prace, m.in. przycinanie traw ozdobnych, krzewów i żywopłotów, przycinanie suchych kwiatostanów hortensji. Rozpoczęło się porządkowanie zieleńców, które polega na poprawie włókniny, dosypywaniu kory, pieleniu. Tereny zieleni parkowej po okresie zimy są porządkowane, tzn. wygrabiane są liście z trawników, odkrywane i przycinane są róże oraz rośliny cebulowe, przycinane niektóre krzewy (oprócz tych kwitnących wiosną). Robione są na bieżąco przeglądy drzewostanu w celu wyznaczenia drzew do pielęgnacji i wycinki. Czyszczone są budki dla ptaków (oczywiście przed rozpoczęciem okresu lęgowego). Przygotowywane są stanowiska pod nasadzenia roślin wieloletnich (klomby i kwietniki). Projektowane są nasadzenia z doborem gatunków i odmian, które będą sadzone w maju. Kolejne zaplanowane prace będą polegały na pieleniu zieleńców, dalszym porządkowaniu skwerów, a także w zależności od panujących warunków atmosferycznych montażu worków do nawadniania drzew oraz podlewanie zieleńców – mówi Małgorzata Kryzińska, dyrektor ZZM w Łodzi.

Kolejne nasadzenia – pojawią się m.in. klony, graby i wiśnie

Jak wskazuje łódzki magistrat, ZIM prowadzi prace pielęgnacyjne w nowo powstałych ogródkach przy kamienicach w centrum Łodzi. Pielęgnowane i porządkowane są zasadzone róże, hortensje, pnącza, czy krzewy w podwórkach przy ulicy Tuwima, Kilińskiego, Gdańskiej i Roosevelta.

Prace pielęgnacyjne prowadzimy przez cały rok, ale kwiecień i maj to miesiące szczególne w tym roku. Po długiej zimie, przyroda budzi się do życia. Trwają intensywne prace pielęgnacyjne drzew i krzewów, ale przygotowujemy się również do nowych nasadzeń – dodaje Justyna Krakowiak z ZIM.

Łódzki UM dodaje, że na łódzkich ulicach zasadzone zostaną w tym roku klony, graby i wiśnie, a także magnolie oraz kilkadziesiąt tysięcy kwiatów i krzewów.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Łodzi