kolejne młode buki

Kolejne młode buki w Zabrzu

Kolejne młode buki zostały posadzone w Parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego – poinformował Urząd Miejski w Zabrzu (UM). Magistrat wskazał, że jest to kontynuacja akcji mającej na celu uczczenie 100-lecia nadania praw miejskich Zabrzu a jednocześnie jedno z wielu działań proekologicznych w mieście.

Kolejne młode buki posadzili uczniowie „Samochodówki”

Tym razem w przedsięwzięcie włączyli się uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Samochodowych w Zabrzu. Młodzież, pod okiem leśnika Piotra Malchera, sadziła drzewa w przygotowanej przez lasy komunalne części parku – zaznaczył UM. „Za rok będziemy mogli tu przyjść i powiedzieć, że te drzewa zasadziliśmy właśnie my” – mówili podopieczni zabrzańskiej „Samochodówki”.

Przy okazji UM przypomniał, że do nasadzeń nieprzypadkowo zostały wybrane właśnie buki – bowiem hektar takiego drzewostanu potrafi usunąć do 50 ton pyłu rocznie. Jest to także jeden z głównych lasotwórczych gatunków w naszym kraju.

Na terenie Zabrza znajduje się ponad 160 hektarów lasów komunalnych oraz dziesięć ogólnodostępnych parków miejskich o powierzchni 39 ha, w których w tym roku nasadzonych zostanie 20 tys. drzew – dodał zabrzański magistrat. Miejscy urzędnicy zwrócili też uwagę, że w mieście funkcjonuje także, założony w 1938 r., Miejski Ogród Botaniczny, w którym na powierzchni 6,36 ha zgromadzono ponad 5 tys. drzew i krzewów.

Nie tylko kolejne młode buki

W ramach proekologicznych działań Miasto pozyskało w minionym roku 5 mln zł na rewitalizację terenów zieleni, tj. Parku im. Poległych Bohaterów oraz na budowę placu wodnego na osiedlu Janek. W planach jest także modernizacja szklarni oraz budowa zaplecza edukacyjnego we wspomnianym ogrodzie botanicznym – dodał UM.

Na podstawie miastozabrze.pl

fot. UM w Zabrzu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu