Powrót wilka do natury

Kampinos wrócił do „swoich”

7 czerwca br., po trwającej kilka tygodni rehabilitacji, na wolność wypuszczono wilka Kampinosa – informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Drapieżnika pozostawiono w Kampinoskim Parku Narodowym (KPN). Monitoringiem trasy wilka zajmuje się zespół naukowców ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. Znamy pierwsze dane z tej obserwacji.

Powrót wilka do natury

Wilk jest monitorowany za pomocą obroży telemetrycznej z systemem GPS GSM, założonej w ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku. Ranny Kampinos trafił tam pod koniec kwietnia br. Najprawdopodobniej ucierpiał w wypadku samochodowym.

System GPS automatycznie lokalizuje pozycję wilka, a zebrane dane są przesyłane do odbiornika poprzez system telefonii GSM. Ze względu na słabe pokrycie KPN-u sygnałem sieci GSM, transmisja danych jest utrudniona. Mimo to można wskazać, że przez cały czerwiec drapieżnik pokonał łącznie 117 km, na obszarze 47 km2. Jego aktywność koncentrowała się w najbardziej zalesionej i rzadko odwiedzanej przez ludzi zachodniej części KPN-u.

Dodatkowo uzyskane informacje potwierdzają, że Kampinos dołączył do swojej grupy rodzinnej, co daje nadzieję, że wilk na stałe wróci do środowiska przyrodniczego.

Na podstawie: www.gdos.gov.pl

fot. pixabay.com