Jak zbudować domek dla jeża?

Grupa TAURON chwali się, że w ramach projektu „Jeż MegaZwierz” uratowała 70 jeży. Firma poinformowała również, że startuje z nową inicjatywą i chce uczyć, jak samodzielnie zbudować domek dla jeża. W tym celu powstał specjalny film, a przy okazji przedsiębiorstwo zaznacza, że do tej pory ufundowało ponad 100 takich konstrukcji.

TAURON przygotował specjalny film instruktażowy, w którym pokazuje, jak szybko i w prosty sposób można zbudować domek dla jeża.

Prosty sposób by zbudować domek dla jeża

Jesień i zima to trudny czas dla jeża. W naszych parkach i ogrodach ubywa naturalnych schronień dla jeży. Stąd zachęcamy do budowania domków dla jeży. Jak zbudować najprostsze schronienie dla tych sympatycznych zwierząt pokazuje film. Styrodurowe domki to przetestowane rozwiązanie, które pozwala jeżowi przespać trudny czas chłodu, śniegu i braku jedzenia – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.

Łącznie dzięki prowadzonemu przez TAURON projektowi „Jeż MegaZwierz” do parków i ogrodów w południowej Polsce trafiło już 100 domków dla jeży. Budki zbudowane są ze spienionego, bardzo twardego styropianu – styroduru. Specjalnie zbudowany tunel wejściowy skutecznie zabezpiecza wnętrze przed intruzami, takimi jak psy, kuny czy lisy. Budki mają też dodatkowy walor – zapewniają właściwą wentylację wewnątrz. Mieszkaniec takiej budowli ma więc solidne schronienie – zapewnia przedsiębiorstwo energetyczne i dodaje, że pięć kolejnych jeżowych budek trafiło do parków i ogrodów w Grodkowie (woj. Opolskim).

Warto zbudować domek dla jeża, bo to pożyteczne zwierzę

Projekt pn. „Jeż MegaZwierz” jest realizowany od czterech lat, a w jego ramach Piotr Gleńsk, jeden z pracowników firmy, prowadzi przydomową ochronkę dla kolczastych ssaków. W tym czasie udało się uratować ponad 70 jeży. Częścią projektu jest też budowa specjalnych schronisk i umieszczanie budek dla jeży w miejscach, w których występuje deficyt naturalnych schronień.

Jeż to zwierzę niezwykle pożyteczne. Zjada gryzonie (myszy, nornice), larwy owadów, dżdżownice, gady, ślimaki (również te bez muszli), pająki, a także padłe ptaki. Jeż wystraszony lub zaatakowany nie ucieka, a kuli się szczelnie otoczony kolcami. W ten sposób zwierzę naraża się na atak drapieżników, takich jak m.in. psy – tłumaczy Piotr Gleńsk, pracownik TAURONA i wieloletni opiekun jeży. – Co ważne jeże nie chorują na wściekliznę i jej nie przenoszą. Na terenie Polski występują dwa gatunki jeża: zachodni i wschodni. To zwierzę świetnie czuje się w parku, ogrodzie i lesie. Dorosły jeż w ciągu kilku godzin potrafi zjeść 100-150 gramów pokarmu, odpowiada to 10-12 kg, które musiałby spożyć dorosły mężczyzna – dodaje Piotr Gleńsk.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. TAURON