Inwentaryzacja przyrodnicza w obszarach Natura 2000

Inwentaryzacja przyrodnicza w obszarach Natura 2000

13 i 16 sierpnia 2018 r. pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku (RDOŚ) wzięli udział w badaniach terenowych.

Jak podaje RDOŚ, badania te realizowane były na potrzeby inwentaryzacji przyrodniczych prowadzonych w obszarach Natura 2000 Ostoja Suwalska i Ostoja Knyszyńska.

Inwentaryzacja przyrodnicza w obszarach Natura 2000 – w poszukiwaniu motyli

Prowadzone inwentaryzacje przyrodnicze dotyczą dwóch gatunków motyli – czerwończyka fioletka i czerwończyka nieparka. Gatunki te są przedmiotami ochrony w obszarze Natura 2000 Ostoja Suwalska. Z kolei przedmiotem ochrony w obszarze Natura 2000 Ostoja Knyszyńska jest zgniotek cynobrowy, którego także dotyczyła wspomniana inwentaryzacja.

Jak informuje białostocka RDOŚ, celem badań inwentaryzacyjnych jest uzupełnienie wiedzy o tych gatunkach i uwarunkowaniach ich ochrony w wymienionych obszarach Natura 2000, jednak z wyłączeniem gruntów zarządzanych przez Lasy Państwowe.

Przeprowadzona wizja terenowa miała na celu nadzór nad postępem wykonania prac oraz omówienie ewentualnych problemów związanych z ich realizacją. Podczas wizji ekspertom udało się stwierdzić występowanie w terenie dorosłego osobnika czerwończyka nieparka oraz larwy zgniotka cynobrowego.

Prace wykonywane są w ramach projektu pt. „ Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych”. Projekt ten jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Beneficjentem projektu jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku jest jednym ze współbeneficjentów.

Na podstawie bialystok.rdos.gov.pl

fot. RDOŚ w Białymstoku

Partner Portalu

Partner Portalu