interwencje ekopatrolu

Interwencje Ekopatrolu

„Chcieliśmy kosić trawę, ale na podwórku mamy dużego węża, on musiał chyba komuś uciec” – tak brzmiało zgłoszenie, które w minioną sobotę (ok. godz. 10:30) wpłynęło do stołecznej straży miejskiej.

Na miejsce został wysłany Ekopatrol. Informacja potwierdziła się – w krzakach ukrywał się wąż.

Odłowiony pyton tygrysi

Był to mierzący ok. 2,5 m pyton tygrysi, który prawdopodobnie uciekł ze źle zabezpieczonego terrarium.

Gdy przyjechaliśmy na ulicę Zdobniczą, właściciel posesji wskazał nam miejsce, w którym znajdował się gad. Zwierzę było niespokojne i zestresowane. Odłowiliśmy je przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Rozpytaliśmy okolicznych mieszkańców w celu ustalenia właściciela, ale niestety nie udało się go odnaleźć – relacjonuje mł. spec. Krzysztof Sztanka z Ekopatrolu Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Gad został przewieziony przez funkcjonariuszy do ośrodka CITES przy warszawskim ogrodzie zoologicznym.

Nimfa trafiła do Ptasiego Azylu

Z kolei do Ptasiego Azylu w stołecznym ogrodzie zoologicznym trafił ptak odłowiony przez Ekopatrol w niedzielę.

„Przez otwarte okno wleciała nam do mieszkania papuga i nie wiemy co robić. Nie chcemy, aby wyleciała z powrotem, bo sama sobie raczej nie poradzi” – takiej treści zgłoszenie wpłynęło do warszawskiej straży miejskiej w niedzielę wieczorem. Na miejsce udał się Ekopatrol. Okazało się, że była to nimfa.

Gdy weszliśmy do mieszkania zauważyliśmy latającą papugę. Ptak nie miał żadnych widocznych obrażeń, był spokojny i oswojony, bez problemu dał się odłowić. Okazało się, że była to papuga z gatunku nimf. Niewykluczone, że mogła wymknąć się z niewłaściwie zabezpieczonej klatki – opisuje przebieg interwencji insp. Józef Sadowski z Ekopatrolu Straży Miejskiej m. st. Warszawy.

Mundurowi podziękowali kobiecie za zgłoszenie – ptak wypuszczony z powrotem za okno i pozostawiony bez pomocy człowieka mógłby nie przeżyć. – Mogłyby nim zainteresować się drapieżniki z którymi papuga nie miałaby szans – podkreśla strażnik.

Warto dodać, że w tym roku strażnicy miejscy odłowili już blisko 4 tys. ptaków, w tym 16 papug.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Straż Miejską m.st. Warszawy

fot. Ekopatrol Straży Miejskiej m.st. Warszawy