Nadleśnictwo Międzylesie

Hotele i ogrody dla dzikich pszczół w Kotlinie Kłodzkiej

Domki z ozdobnymi, drewnianymi daszkami, a wokół sielskie ogródki z dziewanną i agrestowymi krzewami… Tak prezentują się hotele i ogrody dla dzikich pszczół, które powstają w Kotlinie Kłodzkiej. Przyrodniczy projekt Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Międzylesie wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW).

W Polsce mamy niemal 450 gatunków dziko żyjących pszczół. To owady, które przyczyniają się do zapylania roślin i w efekcie podtrzymują życie na Ziemi. Należy też pamiętać, że bez zapylaczy ludzie nie mieli by pożywienia – podkreśla Łukasz Kasztelowicz, prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Hotele i ogrody dla dzikich pszczół – akcja pomocy dla pożytecznych owadów

Zagrożeniami dla tak pożytecznych zwierząt jest m.in. chemizacja rolnictwa, niedostatek dziuplastych drzew, które zapewniają pszczołom schronienie czy konkurencja ze strony obcych gatunków owadów. Dlatego tak potrzebne są akcje pomocy dla dzikich pszczół. Dobrym przykładem jest projekt prowadzony w Kotlinie Kłodzkiej – zaznacza WFOŚiGW. – W gminie Międzylesie w Gniewoszowie i w Goworowie już powstały dwa hoteliki z ogrodami. Czekamy teraz na zgłoszenia następnych zainteresowanych włączeniem się w to działanie sołectw lub szkół – mówi Konrad Zaremba z Nadleśnictwa Międzylesie.

domki dla owadów

Najmilej widziani będą zainteresowani z Kotliny Kłodzkiej, ale organizatorzy projektu nie wykluczają także innych lokalizacji na Dolnym Śląsku. Warunkiem jest dysponowanie pięcioarową działką – dodaje WFOŚiGW.

Jak zaznacza Fundusz, eleganckie ule są wykonane z trwałego drewna modrzewiowego, a w części z palet czyli z materiałów pochodzących z recyklingu. Pszczele „hotele” mają wymiary ok. 1 m3. Na każdym poziomie ula umieszczono konstrukcje z rurek trzciny, kory i spróchniałego drewna.

Rodzime gatunki w miejsce obcych, inwazyjnych

Warto dodać, że w ubiegłym roku w gminie Międzylesie na nieużytkach porosłych dzikimi roślinami zostały założone ogrody „biocenotyczne” czyli ogrody, w których przyroda rządzi się swoimi prawami. Najpierw firma ogrodnicza wynajęta przez organizatorów akcji usunęła tam obce gatunki roślin inwazyjnych, m.in. rdestowca. Na tak przygotowanym terenie dobre warunki do rozwoju znalazły miejscowe, rodzime rośliny np. biała koniczyna, dziurawiec i dziewanna. W następnym etapie ogrodnicy posadzili mieszanki traw, krzewy agrestu i porzeczki oraz drzewka wiśni. Tak powstały dwie „stołówki” dla owadów zapylających.

Hotele i ogrody dla dzikich pszczół

W hotelikach wśród bujnej roślinności zamieszkały dzikie pszczoły. W ogrodach stałymi bywalcami są nożycówki, trzmiele, rozmaite gatunki biegaczowatych czy biedronek. Te owady i dzikie pszczoły nie są zagrożeniem dla ludzi. Fundusz podkreśla, że mieszkańcy w Gniewoszowie dobudowali obok pszczelej stołówki plac zabaw. W ekologicznych ogrodach ustawiono także ekoedukacyjne tablice z informacjami o życiu pszczół i tradycjach bartnictwa. Do akcji już zgłosiło się kolejnych 11 sołectw w: Dolniku, Domaszkowie, Międzylesiu, Nagodzicach, Niemojowie, Nowej Wsi, Pisarach, Potoczku, Różance, Roztokach i Szklarni. Leśnicy planują, że w Kotlinie Kłodzkiej powstanie 30 pszczelich i przyrodniczych ostoi.

Hotele i ogrody dla dzikich pszczół ze wsparciem WFOŚiGW we Wrocławiu

Jak wskazuje WFOŚiGW, akcja zakładania hotelików i ogrodów dla dzikich pszczół jest częścią programu „Bartnicy Sudetów”, na który Fundusz wypłacił dotację w wysokości ok. 2,3 mln zł. Wartość całkowita projektu Nadleśnictwa Międzylesie wynosi ponad 3,3 mln zł. – Dzięki pomocy finansowej z WFOŚiGW we Wrocławiu leśnicy wykonali dla dziko żyjących pszczół już tysiąc kłód bartnych ze świerkowych, wydrążonych pni, które zastępują naturalne dziuple – dodaje prezes Kasztelowicz. Te leśne ule, których głównym zadaniem jest wspieranie bioróżnorodności i ochrona miejscowych podgatunków pszczół, zostały zawieszone na drzewach w gminach Międzylesie, Bystrzyca Kłodzka i Lądek Zdrój na obszarze ponad 10 tys. ha. Leśnicy podczas akcji posadzili ponad 80 tys. drzew biocenotycznych, przede wszystkim lipy, ale również klony i inne gatunki drzew kwiatowych bogatych w pyłek i nektar – dodaje WFOŚiGW.

Na podstawie informacji nadesłanej przez WFOŚiGW we Wrocławiu

fot. 3 x Nadleśnictwo Międzylesie

 

reklama