Hotel dla pszczół

Pszczoły samotnice, trzmiele, motyle, biedronki czy złotooki znajdą schronienie w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku. Skansen włączył się w akcję Greenpeace „Przychylmy pszczołom nieba” i wybudował… hotel dla owadów.
Dużo mówi się o wymieraniu pszczół oraz o jego konsekwencjach w postaci ogromnych zagrożeń dla ekosystemu, czyli również dla ludzi. Nie możemy na to pozwolić – zaznacza Maria Wroniszewska z działu etnografii olsztyneckiego skansenu.
 
Muzealna impreza – „Regionalne święto ziół” – która cyklicznie odbywa się na terenie Parku Etnograficznego, była doskonałą inspiracją do zorganizowania schronienia dla pożytecznych owadów. Hotel zbudowano według instrukcji Greenpeace. Konstrukcja została wykonana z palet i desek oraz wypełniona trzciną, cegłami, pokruszoną dachówką, słomą, patykami i szyszkami. Żeby zabezpieczyć bywalców hotelu przed ptakami, całość obito drobną siatką.
 
Według szacunków co roku w Europie ginie 20 procent pszczół, w innych częściach świata jest nawet gorzej. W ciągu ostatnich lat liczba trzmieli zmniejszyła się o około 90%. Owadom zagraża chemizacja rolnictwa, zanikanie bioróżnorodności roślin, wypalanie traw oraz usuwanie martwych drzew, w których znajdują się ich siedliska.
 
Olsztynecki hotel posłuży owadom do gnieżdżenia się i magazynowania pokarmu, a niektórym gatunkom umożliwi również hibernację. Wywiercone w drewnie otwory zachęcą część owadów do pozostawienia tam larw.
 
Na podstawie: www.warmia.mazury.pl

Partner Portalu

Partner Portalu