CITES

Grozi mu do 5 lat więzienia, bo nie przestrzegał konwencji waszyngtońskiej – CITES

Sądeccy policjanci w jednym z minizoo na terenie powiatu znaleźli zwierzęta z gatunków chronionych konwencją CITES. Jak się okazało, właściciel zwierząt nie miał wymaganych dokumentów. Mężczyzna usłyszał zarzuty naruszenia przepisów Unii Europejskiej (UE). Za niezastosowanie się do konwencji waszyngtońskiej grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności – przekazała na swojej stronie internetowej policja

Prowadził minizoo i nie przestrzegał konwencji waszyngtońskiej (CITES)

Policja interweniowała po zgłoszeniu, że w jednym z minizoo na terenie Sądecczyzny prawdopodobnie znajdują się zwierzęta chronione konwencją waszyngtońską (CITES). Kontrolę we wskazanym miejscu sądeccy policjanci przeprowadzili w październiku ubiegłego roku. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz urzędu gminy. W ramach przeprowadzonych działań zabezpieczono dokumentację dotyczącą legalności chowu zwierząt.

Sądeccy policjanci we współpracy z Departamentem Ochrony Przyrody Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ogrodem Zoologicznym w Krakowie zweryfikowali dokumenty przedsiębiorcy. Ustalili, że w przypadku dwóch gatunków papug i jednego gatunku żółwi (objętych ochroną CITES) właściciel nie dysponuje wymaganą dokumentacją.

Nawet 5 lat więzienia za naruszenie przepisów konwencji waszyngtońskiej

Jak podała KMP, w marcu 2023 r. policjanci zarzucili mężczyźnie naruszenie przepisów ustawy o ochronie przyrody. W efekcie postawionych zarzutów stróże prawa skierowali do sądu akt oskarżenia. Przy okazji policja przypomniała, że za naruszenie konwencji waszyngtońskiej przedsiębiorcy grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. O losie zwierząt zadecyduje sąd. Może on orzec przepadek zwierząt na rzecz Skarbu Państwa lub obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego, czyli uwolnienia zwierząt do natury. Jeśli nie jest to możliwe, sąd ma prawo orzec nawiązkę do wysokości 10 tys. zł. Ta zostaje przeznaczona na rzecz wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub organizacji działającej w zakresie ochrony przyrody.

Czym jest CITES?

Międzynarodowa konwencja waszyngtońska (z ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora – CITES). Dokument jest zbiorem regulacji dotyczących ochrony dziko występujących populacji zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Jej cele są realizowane poprzez monitorowanie międzynarodowego handlu gatunkami objętymi ochroną, edukację i współpracę międzynarodową w zakresie ochrony dzikiej przyrody. W Polsce ochrona gatunków objętych ochroną konwencji waszyngtońskiej jest uregulowana przez ustawę o ochronie przyrody.

Na podstawie: policja.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

partner merytoryczny