Głuszce gotowe do zimy

Głuszce gotowe do zimy

Od kilku tygodni zauważalne są zmiany w wyglądzie głuszców żyjących w ośrodku hodowlanym Nadleśnictwa Leżajsk w Zerwance – wskazała, w pierwszej dekadzie tego miesiąca, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie (RDLP). Głuszce gotowe do zimy posiadają opierzenie, które ma gęste podbicie puchem, a pióra lotek są mocno wybarwione i lśniące. Mają już dodatkowe, zimowe pióra, okrywające dolne partie nóg, chroniące przed zimnem i pozwalające łatwiej chodzić po wysokim śniegu. To oznaki gotowości do warunków zimowych – wskazują leśnicy.

W ośrodku w Zerwance głuszce gotowe do zimy

Najważniejsze, że ptaki wychowane u nas w tym roku wyglądem i masą ciała dorównują już dorosłym osobnikom. Zimę spędzą w wolierach 33 ptaki, w tym 22 kury i 11 kogutów, które stanowią stado podstawowe – powiedziała Anna Bukowska, zarządzająca ośrodkiem hodowlanym.

Koguty mają ciemne ubarwienie ciała, na czarnym ogonie białe plamki, a ich pierś jest czarno-zielona z metalicznym połyskiem. Pióra skrzydeł z wierzchu są brązowe, a od spodu białe. Samiec nad okiem ma charakterystyczną czerwoną „brew” w kształcie półksiężyca – wskazują leśnicy i dodają, że mniej okazale ubarwione są samice. Ich  pióra na głowie, szyi i grzbiecie są brunatno-żółte, natomiast boki ciała i brzuch w tonacji biało-rdzawo-brunatnej. To ubarwienie maskujące, bardzo przydatne w czasie wysiadywania jaj, bowiem zlewa się ono z otoczeniem i kury są niewidoczne dla drapieżników.

Głuszce gotowe do zimy

W ośrodku w Zerwance od kilku lat dostępny jest budynek edukacyjny, w którym przez lustro weneckie można podglądać głuszce. Prowadzone są też zajęcia dla grup zorganizowanych – dodaje RDLP.

Przy okazji leśnicy zaznaczają, że latem do naturalnych ostoi w całej Polsce trafiło ze wspomnianego ośrodka 60 głuszców, po 15 osobników do nadleśnictw Janów Lubelski, Głęboki Bród, Biłgoraj i Ruszów.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x Anna Bukowska