Wydanie „Głosu Puszczyka"

Zimowe wydanie „Głosu Puszczyka”

Dzięki współpracy Gminy Mosina i Wielkopolskiego Parku Narodowego (WPN) wydawany jest kwartalnik, który pozwala poznawać fascynujący świat opisywanego parku narodowego. Dostępne jest już kolejne wydanie „Głosu Puszczyka”.

O śpiochach i nie tylko w zimowym wydaniu „Głosu Puszczyka”

W zimowy numer Czytelników wprowadza jeden z największych śpiochów, czyli niepozorny ssak nadrzewny – popielica. Autorzy artykułu o tym zwierzęciu – Mirosław Jurczyszyn i Radosław Dzięciołowski – od wielu lat zajmują się obserwacją popielic. A nie należy to do łatwych zadań. Po pierwsze popielice to zwierzęta aktywne nocą, dodatkowo bardzo szybko i zwinnie przemykające w koronach wysokich drzew. Z artykułu można się jednak dowiedzieć nie tylko wielu ciekawych faktów na temat popielic, ale również o losach projektu związanego z ich reintrodukcją przeprowadzoną w 2022 r. w WPN-ie.

Popielice przesypiają cała zimę, a co w tej porze roku robią inne zwierzęta? O tym Czytelnicy dowiedzą się z tematu specjalnego, ujętego w artykule pt. „Jak jest zima, to musi być zimno”. Okazuje się, że zwierzęta znajdują najróżniejsze sposoby, żeby poradzić sobie w okresie niekorzystnego ochłodzenia i problemów z dostępnością pokarmu. Niektóre, jak wiewiórki gromadzą na ten okres zapasy, inne zapadają w stan hibernacji lub sen zimowy. Jeszcze inne odlatują do cieplejszych krajów. Zima ma wpływ nie tylko na sytuację pokarmową, ale również zachowania i zmianę szaty zwierząt, jak to ma miejsce np. u łasicy. Są jednak gatunki, którym niestraszny zimowy chłód i w okresie zimy przystępują do godów.

O czym jeszcze można przeczytać w zimowym wydaniu?

Kiedy Czytelnicy dowiedzą się już, co zimą porabiają zamieszkujące WPN zwierzęta, mogą zagłębić się w pamiętnik parkowego leśnika. Tam przedstawiony został tydzień z życia podleśniczego.

W omawianym numerze, nie brakuje, jak zawsze „Newsów z Parku”, a z artykułu „Koszmar ślimaka” można dowiedzieć się w czym gustuje chrząszcz – stępień ślimaczarz. Z kolei cykl „Na tropach lądolodu” wprowadzi Czytelników w świat polodowcowych oczek wodnych. Dla zainteresowanych historią znajdą się w tym numerze dwa ciekawe artykuły. Dzięki pierwszemu poznać można historię Muzeum Przyrodniczego w Puszczykowie. Jest też druga część opowieści o Mosińskich Cegielniach.

Wolontariat WPN podzielił się podsumowaniem swoich działań w 2023 r., a w ramach odpowiedzi na zagadkę z poprzedniego numeru w artykule „sKUMać KUMaka” przeczytać można o parkowych żabach. Dla miłośników książek o tematyce przyrodniczej zamieszczono recenzję książki pt. „Łosie w kaczeńcach”. Z kolei najmłodsi czytelnicy poprzez „Sowie Zagadki” dowiedzą się co nieco o sikorach.

Zaczytajcie się w przyrodzie! – zachęca WPN. Wydanie dostępne także w Internecie: wielkopolskipn.pl.

Na podstawie nadesłanej informacji, przygotowanej przez Natalię Napiórkowską

fot. okładka pisma

Partner Portalu

Partner Portalu