Nasiona roślin tworzących łąki

Gdańszczanie odebrali nasiona roślin tworzących łąki kwietne

5000 torebeczek, w których znajdowały się nasiona roślin tworzących łąki kwietne czekało w miniony piątek na gdańszczan na parkingu pod magistratem. To – jak przypomina –Urząd Miejski w Gdańsku (UM) – upominek w podziękowaniu za liczny udział w wyborach prezydenckich. Pierwsi chętni ustawili się w kolejce już przed ósmą rano.

Mieszkańcy skorzystali i wysieją nasiona roślin tworzących łąki

Mamy działkę, na której chcieliśmy sobie zrobić kwietną łąkę. Nie mam zbyt wiele czasu na uprawnianie warzyw, natomiast łąka będzie sama rosła i pięknie wyglądała, a dziecko będzie mogło sobie zrywać kwiatki – tłumaczyła pani Marzena, która po nasiona przyszła ze swoją kilkuletnią córeczką.

Dla państwa Janiny i Marka, którzy w Gdańsku mieszkają od maja tego roku, odebranie nasion miało znaczenie symboliczne. – Chcemy w ten sposób upamiętnić swoje pierwsze wybory w Gdańsku. Posiejemy łąkę, która będzie nam o tym przypominać – powiedzieli.

Mieszkanki otrzymali w pakiecie również ulotkę z instrukcją, jak wysiać łąkę oraz jak się nią opiekować, gdy już wyrośnie (w wersji elektronicznej jest dostępna w Internecie).

W godzinach porannych w akcji uczestniczył Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. – Myślę, że w Gdańsku już chyba każdy i każda z nas wie, jak ważne dla miasta są łąki kwietne. Po pierwsze są piękne, bo przybliżają nas do natury. Po drugie spełniają określoną funkcję. W czasach, kiedy mamy suszę magazynują wodę i zatrzymują ją w glebie, dzięki czemu nie wysycha. Z drugiej strony, jeśli mamy ulewne deszcze, łąki spowalniają wodę i minimalizują jej ilość spływającą do zbiorników retencyjnych – podkreślał.

Nasiona roślin tworzących łąki można dosiać bądź posiać

Magistrat zaznacza przy okazji, że od początku miejskiej akcji #wysokatrawa, która polega na ograniczaniu koszenia traw udało się zmagazynować w krajobrazie prawie 50 000 m3 wody opadowej. To tyle, ile mieści się w zbiorniku retencyjnym Jasień – dodaje UM.

Poza rozdawaniem nasion, prezydent Grzelak dosiał nasiona na dziedzińcu magistratu, gdzie łąka kwietna została założona dwa lata temu. Jak przekonuje UM, „dosiewka” to wzbogacenie naturalnego banku nasion, czyli nasion przez lata zgromadzonych w glebie, które kiełkują w momencie, gdy pozwolą na to warunki, np. przekopanie gleby, rozrzedzenie istniejącej darni czy zmiana warunków siedliskowych itp. Również w takim celu można wykorzystać przekazane przez urząd nasiona – zaznacza magistrat.

Magistrat tłumaczy również jak skutecznie dosiać nasiona. „Trzeba odsłonić trochę gruntu (usunąć kilka roślin), trochę go użyźnić (dosypać nieco ziemi ogrodowej, kompostu lub granulowanego obornika), spulchnić, posypać nasionami, lekko docisnąć i podlać. Z jednej paczki nasion możemy obsiać kilka – kilkanaście takich miejsc, dzięki czemu na przestrzeni najbliższych miesięcy i lat, skład łąki może się zmienić tj. umożliwimy rozwój innych gatunków roślin”.

3g nasiona roślin tworzących łąki wystarczą na założenie 2-3 m3

Mieszanka nasion, którą urząd przygotował dla mieszkanek i mieszkańców zawiera 3g nasion i wystarcza do założenia 2-3 m2 łąki (na „pustym”, odpowiednio przygotowanym terenie) – dodaje UM. Jednak według urzędników, nasiona można również wysiać w doniczkach, skrzynkach balkonowych albo zrobić dosiewki w istniejącej darni, czyli wzbogacić bank nasion.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)