Łąki w mieście

Gdańsk propaguje łąki w mieście w podziękowaniu za frekwencję

Wesprzyj ekologię i posiej sobie łąkę. W podziękowaniu za frekwencję w wyborach prezydenckich, Urząd Miejski w Gdańsku (UM) rozda mieszańcom stolicy województwa pomorskiego nasiona łąki miejskiej. Do rozdania jest 5000 torebeczek z nasionami. W ten sposób magistrat propaguje łąki w mieście.

Jak podaje UM, żeby dostać jedną z torebeczek z nasionami trzeba przyjść w piątek, 24 lipca br., na parking urzędu miejskiego, (ul. Nowe Ogrody 8/12). Nasiona będą rozdawane od godziny ósmej rano do dwunastej lub do wyczerpania zapasów.

Łąki w mieście – dlaczego są tak ważne?

Przy okazji gdański magistrat tłumaczy dlaczego łąki w mieście są ważne. Wśród argumentów UM wskazuje, że łąki w mieście są jednym z elementów adaptacji do zmian klimatu, wzmacniają bioróżnorodność i przyczyniają się do zachowania równowagi przyrodniczej. Ponadto w okresie jesieni i zimy łąki w mieście dają schronienie owadom, ptakom i drobnym gryzoniom, a poza tym są alternatywą estetyczną dla trawników, sprawdzają się szczególnie w okresach suszy, kiedy trawniki wysychają i żółkną, a łąki dzięki różnorodności roślin nadal są kolorowe.

Magistrat zainteresowane osoby zachęca do sięgnięcia po więcej informacji o łąkach, które dostępne są na stronie www.gdansk.pl/zielonygdansk. Można tam m.in. zobaczyć film prezentujący korzyści z zakładania łąk, pobrać mapkę lokalizacji łąk miejskich w Gdańsku, a także zapoznać się z regulaminem konkursu fotograficznego czy pobrać darmowe tapety na ekrany komórek i komputerów.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. UM w Gdańsku