Porządki w bocianich gniazdach

Energetycy kończą porządki w bocianich gniazdach

Energetycy TAURONA, z myślą o nieodległym powrocie do Polski bocianów, kończą zabiegi pielęgnacyjne gniazd założonych przez ptaki na słupach energetycznych – informuje grupa energetyczna. TAURON zaznacza, że wiele spośród gniazd na słupach, po zeszłorocznym sezonie, trzeba oczyścić, a niektóre nowopowstałe wymagają zabudowy specjalnych platform zabezpieczających linie energetyczne. A wszystko to musi być gotowe przed rozpoczęciem okresu ochronnego bocianów, w którym do gniazd nie będzie już można się zbliżać.

Porządki w bocianich gniazdach w ramach akcji „Bociany TAURONA”

TAURON Dystrybucja w ramach prowadzonej od wielu lat akcji pn. „Bociany TAURONA” pomaga bocianom, które wybrały sieć dystrybucyjną spółki, jako miejsce budowy swoich domostw i lęgu i prowadzi porządki w bocianich gniazdach. Zakres i rodzaj prac ściśle związany jest z cyklem życia ptaków. W okresie zimowym od momentu odlotu bocianów, energetycy TAURONA realizują prace porządkowe, które obejmują oczyszczanie, zmniejszenie lub odbudowę gniazd. Dodatkowo, tam gdzie jest to konieczne, montowane są lub wymieniane na nowe platformy zabezpieczające i oddzielające gniazda od linii energetycznych. Platformy to stalowe konstrukcje montowane na słupach energetycznych w bezpiecznej odległości od przewodów, które zapewniają bezpieczeństwo ptakom oraz chronią sieć energetyczną.

– Energetycy z TAURON Dystrybucja każdego roku w sezonie jesienno-zimowym dokonują ponad 200 zabiegów pielęgnacyjnych na bocianich gniazdach. Na sieci energetycznej nikt inny nie może tego zrobić, ponieważ oprócz posiadania specjalistycznego sprzętu – podnośników czy dźwigów – trzeba mieć wiedzę, odpowiednie uprawnienia i doświadczenie. A sądząc po tym, jak pracownicy spółki są zaangażowani w te prace – również wielkie serce – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

Przedsiębiorstwo energetyczne zaznacza, że bociany i ich gniazda cieszą się duża sympatią, jednak przerośnięte, ważące nawet kilkaset kilogramów gniazda mogą być przyczyną poważnych awarii sieci energetycznych. Dlatego TAURON Dystrybucja każdego roku pracuje nad tym, aby zapewnić zarówno bezpieczeństwo ptaków, jak i bezawaryjność sieci.

Porządki w bocianich gniazdach – interwencja w Niemysłowicach

Przykładem działań prowadzonych przez energetyków są Niemysłowice (woj. opolskie), gdzie w zeszłym roku na słupie para bocianów zaczęła budować gniazdo. TAURON zaznacza, że konstrukcja gniazda nie jest jeszcze rozbudowana i przed przylotem ptaków można było przygotować odpowiednio miejsce, aby ptaki mogły bezpiecznie dokończyć budowę nie zagrażając przy tym sieci energetycznej i bez utrudniania życia okolicznym mieszkańcom.

Pomagając bocianom i prowadząc porządki w bocianich gniazdach, TAURON Dystrybucja współpracuje m.in. z regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska (RDOŚ) i samorządami oraz reaguje na sygnały od mieszkańców. W Niemysłowicach o pojawieniu się bocianów zaalarmowali właśnie mieszkańcy. I po takiej interwencji pracownicy firmy energetycznej podjęli działanie.

Warto zaznaczyć, że obecnie na sieci dystrybucyjnej TAURON Dystrybucja jest ok. 1600 gniazd bocianów, z czego w woj. opolskim prawie 360.

Na podstawie media.tauron.pl

fot. TAURON

reklama

 

reklama

partner medialny

reklama